Dokonale a pečlivě připravená vražda. Devět vyvrtaných děr zacpaných korkovým špuntem se šroubkem. Pak už stačil kvalitní totální jed na rostliny a bříza v hradecké Kubištově ulici to má za sebou. Uschla.

„Je to úplně jasné, někdo si dokonce špunty upravil tak, aby je mohl vyndávat a herbicid do stromu nalévat," popisuje Daniel Jeřábek z hradeckých technických služeb.

Bohužel nejde o jediný stromový mord ve městě, a i když nad tím Daniel Jeřábek kroutí hlavou, dokonce to vypadá na sériového „vraha". „Otvory jsou si skutečně podobné, jsou stejně navrtané," mluví o dalším případu téměř uschlé lípy na třídě SNP. Zároveň však dodává, že je to asi nesmysl, protože k likvidaci vzrostlého stromu se většinou uchýlí někdo, komu dřevina vadí, někdo žijící v bezprostřední blízkosti. A ten by nyní nemusel úplně klidně spát. Město totiž připravuje trestní oznámení kvůli poškození svého majetku. „Hodnoty stromů jdou do desetitisíců," říká Magdaléna Vlčková, mluvčí magistrátu.

„Je to k vzteku, než strom vyroste, dá nám to hodně práce, musíte ho zalévat, zařezávat, chránit před škůdci… A pak ho někdo během několika měsíců zničí jen proto, že mu třeba stíní," zlobí se Daniel Jeřábek.

Sám má případy rozdělené do tří kategorií. V té první jsou jasné případy jako je bříza v Kubištově ulici, pak jsou náhle uschlé stromy s hůře patrnými otvory a ty poslední jsou stromy na první pohled nepoškozené, ale také náhle usychající. Většinou je společným jmenovatelem obyvatel, kterému strom prostě vadí.