Velmi nenápadně se na východ Čech blíží hospodářská krize.

Mnohé východočeské firmy se sice ocitly v problémech, ale zatím to řeší tou nejjednodušší a nejméně bolestivou cestou: loučí se s pracovníky, které si najímají přes agentury. Tedy hlavně s cizinci. Jako například Kovolis Hedvikov na Chrudimsku.

Anebo neprodlužují smlouvy zaměstnancům, kteří je mají na doby určité. Třeba orlickoústecký Rieter.

Další firmy zavádějí odstávky výroby a posílají lidi na „nucené dovolené“. Třeba jen za zákonem dovolených 60 procent platu.

Rozdávat výpovědi se většině firem nechce. Spoléhají, že se situace zlepší. A bojí se, ztracené síly by pak získávali jen těžko zpátky.

„Zatím se opravdu neděje nic dramatického. Na konci roku se počet nezaměstnaných zvyšuje vždy. Jen s tím rozdílem, že zatímco většinou bývá přijato do evidence kolem 700 lidí, letos to bude asi o dvě stovky více,“ uvedl šéf svitavského úřadu práce (ÚP) Jan Tesař.

Devadesát lidí bude ale propouštěno z firmy Asci v Jevíčku, která vyrábí airbagy do automobilů.

S tak masivním propouštěním se na východě Čech potýká i Chrudimsko a Trutnovsko.

Na Chrudimsku odejde z Kožešnické a. s. v Hlinsku, která vyrábí potahy na autosedačky, necelá třetina ze 140 lidí. V témže městě však končí do konce roku také sedmdesát lidí z nástrojárny Plastkov.

Poloviční nezaměstnanost

Problémy řeší také strojírna Kovolis Hedvikov v Třemošnici na Chrudimsku. „Kmenové zaměstnance se tam ale snaží udržet. Jdou cestou dovolených, nyní u nás mají žádost o vyplácení 60 procent průměrných mezd během těchto dovolených. Díky tomu zde žádné propouštění není hlášeno. Už předtím ale Kovolis propustil 70 agenturních pracovníků,“ uvedl Miroslav Panák z chrudimského ÚP.

„Další vlna výpovědí z firem v okrese však může přijít v lednu či únoru,“ upozornil.

Na Trutnovsku je vedle krize ve filiálce Škodovky ve Vrchlabí nejhorší situace v závodu textilky Slezan Frýdek-Místek v Mladých Bukách. K poslednímu dni roku odejdou ze zdejší tkalcovny téměř všichni zaměstnanci –125 lidí. Zůstane jen šest posledních. Téměř dvě třetiny zdejší výroby jde na export do zemí EU, taktéž zasažené krizí.

Na Trutnovsku byly rozdány výpovědi celkem 350 lidem. Na Náchodsku je o něco lépe.

„Čtyři zaměstnavatelé podali žádost, aby mohli nechat pracovníky doma a vyplácet jim 60 procent mzdy. U jednoho z nich však došlo k obratu, měl by naopak přijímat nové lidi, takže čekáme na jeho storno,“ uvedl ředitel náchodského ÚP Michal Pejskar.

Odstávka až do poloviny ledna

Původně se tedy „částečná nezaměstnanost“ na Náchodsku měla týkat 169 lidí, nakonec půjde jen o 69.

Ve filiálce mladoboleslavské automobilky v Kvasinách na Rychnovsku je kvůli nízkému odbytu plánována odstávka výroby na poslední dva týdny roku; provozy se naplno rozjedou možná až 11. ledna.

Naproti tomu na Hradecku, Pardubicku či Jičínsku téměř žádná propouštění nehrozí.

Tedy, zatím.