Šedesátka lidí včera demonstrovala v Hradci Králové před budovou magistrátu proti kácení staletých stromů kolem Orlice. Přišli převážně studenti, ale také maminka s kočárkem či táta s prckem na ramenou.

„Petice nebo lajků na facebooku se už nikdo nelekne, proto jsme vyrazili do ulic," hovořil plamenně jeden z organizátorů Daniel Javorský. Z oken městského úřadu ho sledovali zaměstnanci, v povzdálí hlídala klidnou partu dvojice policistů. „Mluvím nahlas, aby mě slyšeli ti, co tady sedí," kynul řečník směrem k budově. „Budeme sem chodit, dokud nevyhrajeme," slíbil Javorský, jeden z členů iniciativy zvané Nechceme holé břehy.

Lidé protestují proti kácení na břehu Orlice. Na tři stovky stromů tady chce srazit firma Povodí Labe. Když její záměr vyšel najevo, v Hradci se zvedla vlna odporu. Protestní petici podepsalo na 10 tisíc signatářů. Včerejší demonstrace byla druhá v pořadí.

Ilustrační foto

Barbarství, zvěrstvo ostrá slova mají zachránit stromy

Barbarství, volovina, zrůdnost, zvěrstvo. Vskutku ostrá slova provázejí protest proti připravovanému kácení stovek stromů kolem Orlice. „Je to s prominutím blbost," říká Denis Patlejch z iniciativy Nechceme holé břehy, jež včera uspořádala demonstraci před hradeckým magistrátem. Sešlo se na šedesát lidí. „Odtud jdeme na Povodí Labe, kde dáme symbolicky do podatelny listy," vysvětlil mladík.

Na klopě měl připnutý (stejně jako další účastníci) list ze stromu, jež má demonstrovat odpor proti kroku naplánovanému právě společností Povodí Labe. Ta chce kolem Orlice porazit na tři stovky stromů. „A většinou zdravých," upozornil další z účastníků Daniel Javorský. „Není možné se ostýchat a mlčet, musíme být proti šílenému plánu několika úředníků," burcoval v pětiminutovém projevu.

Javorský, blonďatý student, mluvil se zaujetím, občas se podíval do papíru, ale posluchače poměrně rozpumpoval. Přizvukovali mu hlasitě, skandovali heslo napsané na transparentu: „Nechceme holé břehy."

Proč se vlastně (už podruhé) odpůrci sešli? Povodí Labe v létě označilo stromy, jež chce jak samo přiznalo pokácet. Poté, co se zvedl odpor (Vznikla petice, již podepsalo 10 tisíc lidí.), oznámilo, že jde pouze o průzkum.

„Ale to jsou jen kecy," odtušil drsně Javorský. Nyní je věc ve stadiu rozhodování. Akci povodí musí posvětit například odbor životního prostředí magistrátu. „Bojovníci" nejsou ve své snaze sami. „I já jsem zásadně proti kácení," pronesl například Zdeněk Fink, hradecký primátor.