Zemědělci, kteří se chystají do Prahy z Královéhradeckého kraje, se setkají na parkovišti u Albertu v hradeckých Kuklenách. Odtud vyrazí v pondělí ve dvě hodiny ráno směr Ministerstvo zemědělství po staré pražské silnici. „Na dálnici nás policie nepustí. Pojede veškerá možná zemědělská technika od traktorů, nakladačů, prostě všechno, co si vzpomenete,“ říká Adam Lád ze Zemědělského družstva Ostaš ve Žďáru nad Metují, který protest koordinuje na východě Čech.

Kolik zemědělců se do protestu zapojí, ale nechce Adam Lád upřesnit: „Řeknu to cimrmanovsky, je nás nepočítaně. Všichni nešťastní zemědělci a není nás málo.“

U Albertu v Hradci Králové se setkají zemědělci z celého Královéhradeckého kraje, části Pardubického a připojit se mají i někteří farmáři ze severu Moravy. Kolona zemědělské techniky pojede rychlostí necelých 30 kilometrů za hodinu.

„Mimo naší režii se organizují i osobní auta, ta mají jet po D11 osmdesátkou, protože nás národ podporuje. Nevím, kolik jich bude, ale vyjedou později,“ dodává Adam Lád.

Nedávno protestovali rolníci i v Kudowě-Zdrój. Do boje vyjeli s traktory:

Zdroj: Deník/ Jiří Řezník

Shromáždění zemědělců v Praze mají podle policie trvat každý den od pondělí 19. února do čtvrtka 22. února. Účastníci protestu při pondělní jízdě plánují zablokovat magistrálu v obou směrech před Ministerstvem zemědělství a v širokém okolí.

V souvislosti s protestem policisté připravili bezpečnostní opatření, na kterém se budou podílet stovky policistů z celé republiky, včetně členů antikonfliktního týmu.

Do ulic kvůli zemědělcům vyrazí i policisté v Královéhradeckém kraji. „Několik policejních hlídek bude v pondělí už od brzkého pondělního rána dohlížet na přesun zemědělské techniky tak, aby vše proběhlo v souladu s platnými předpisy. Zaměříme se na monitoring dodržování pravidel silničního provozu nejen po cestě směrem do Prahy, ale i zpět. Budeme připraveni reagovat na momentální dopravní situaci,“ sdělila Deníku policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Český premiér Petr Fiala.
Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

Policisté zemědělskou techniku na dálnici nepustí, traktory proto pojedou po okresních silnicích. „Technika by se měla do Prahy na území Královéhradeckého kraje přesouvat podle předběžných informací po silnici číslo 611,“ upřesnila Magdaléna Vlčková.

Trasa zemědělců z Královéhradeckého kraje.Trasa zemědělců z Královéhradeckého kraje.Zdroj: My zemědělci

Oznámená trasa nájezdů do Prahy z Královéhradeckého kraje je silnice II/611 – Horní Počernice – Černý Most – Poděbradská – Českomoravská – Sokolovská – Rohanské nábřeží – Těšnovský tunel – Klimentská – Ministerstvo zemědělství.

Shromáždění svolalo protestní hnutí My zemědělci. „Již delší dobu upozorňujeme ministra zemědělství i celou vládu, že provádí politiku směřující k likvidaci českého průmyslu i zemědělství. Nejsme vyslyšeni a naše argumenty jsou odmítány. Nemáme jinou možnost, jak upozornit na tristní situaci, než pomocí občanského protestu a blokád,“ zdůvodňuje protest hnutí na svém webu.

Kateřina Perknerová
Traktory na dálnici. Proč?

Hnutí odmítá Green Deal - Zelenou dohodu pro Evropu, kterou vydala Evropské komise. „Nesmiřme se s greendealovou likvidací průmyslu a zemědělství!“ vyzvývá protestní iniciativa. Hlavním cílem Green Deal je dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Agrární komora ČR se od pondělní protestní akce distancovala, zemědělce vyzývá k zapojení se do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února.

Mohlo by vás zajímat: Blokáda Prahy je akce proruských sil, na zemědělcích se přiživují, řekl Fiala

Zdroj: Deník