Kvůli nízkým mzdám v úterý dopoledne lidé protestovali před budovou Filozofické fakulty (FF) Univerzity Hradec Králové (UHK) na náměstí Svobody. Protesty části vysokoškolských pedagogů se konají symbolicky na Den učitelů v několika městech.

"Protestujeme proti dopadům špatného financování veřejných vysokých škol, který zvláště citelně vnímají filozofické či jiné společenskovědní a humanitně orientované fakulty," řekl Miroslav Joukl z týmu organizátorů a předseda Akademického senátu FF UHK.

Podle organizátorů před hradeckou FF dopoledne protestovalo asi 70 až 80 lidí. "Ačkoliv je situace na FF UHK v porovnání s ostatními filozofickými fakultami mnohem lepší, například v rámci kategorie odborných asistentů máme nejvyšší průměrný plat mezi všemi českými FF, jsem přesvědčen, že je potřeba se k tomuto protestu připojit a poukázat tak na systémové znevýhodnění našich oborů," uvedl děkan FF UHK Jan Prouza.

Protestní akce v Hradci Králové se podle organizátorů konala záměrně dopoledne, aby se její účastníci případně stihli přepravit do Prahy. "AS FF UHK zároveň vybízí k podpoře Protestního pochodu, který se uskuteční v Praze týž den od 15 hodin," vysvětlil Joukl v události akce.

Uvítání držitelky prestižního ocenění pro nejoblíbenějšího učitele roku Zlatý Ámos Daniely Krátké v trutnovské lesnické škole.
Učení mě moc baví, říká Daniela Krátká. Zabodovala se zamilovaným Trautenberkem

V Praze se v úterý odpoledne očekává největší protest, při němž se učitelé humanitních a sociálněvědních oborů vydají na protestní pochod z náměstí Jana Palacha na Hradčanské náměstí. V čele průvodu protestující povalí balvan, který má odkazovat na mytologického Sisyfa.

Celorepublikové požadavky akademiků se rozhodl podpořit Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost.

Klienti i zaměstnanci České pošty se mohou spolehnout alespoň na to, že redukce sítě poboček se nebude týkat malých obcí. Na snímku je pošta v Náchodě.
Jaké pošty jsou v hradeckém kraji na odstřel? Je to zmatek, stěžují si města

Cílem dnešních protestů je podpořit požadavky rektorů univerzit sdružených v České konferenci rektorů (ČKR) a Asociace děkanů filozofických fakult. Rektoři požadují, aby se navýšily finance pro vysoké školy na úroveň průměru států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti. Hlavní část univerzity sídlí v moderním kampusu Na soutoku. Fakulty filozofická a pedagogická jsou v historických památkově chráněných budovách na náměstí Svobody v centru města.