„Na Hradecku začne protestní jízda v Dlouhých Dvorech a po silnici I/35 pojede směrem na Hradec Králové, kde uděláme symbolický okruh po velkém a malém okruhu,“ popisuje protest předseda Regionální agrární komory Královéhradeckého kraje a ředitel Statku Nové Dvory Jiří Černý.

Zhruba 50 traktorů, z nichž některé pojedou s přívěsy, se vydají na cestu ve středu v 8 hodin ráno a kolem desáté se pak na kruhovém objezdu u hradeckého ČKD rozjedou do svých domovů.

Co chtějí protestující zemědělci?

  1. Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.
  2. Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.
  3. Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.
  4. Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.
  5. Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.
(Zdroj: Agrární komora České republiky)

Na akci se chystá dohlédnout i policie. „Protestní jízdu budeme monitorovat a dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ připomíná za hradecké policisty Iva Kormošová.

Při poslední protestní jízdě 22. února jela kolona z Dlouhých Dvorů na kruhový objezd u ČKD a pak zpátky do Hořic a pomalu jedoucí technika citelně zpomalila dopravu na silnici I/35.

Ilustrační foto.
V hradeckém kraji zemřel muž nakažený černým kašlem, měl jiná vážná onemocnění

„Naším záměrem není způsobovat nějaké problémy, nechceme nikoho blokovat, jen chceme upozornit na dlouhodobé problémy našeho sektoru. Naši účastníci dostali pokyny, aby měli rozestupy, aby nechali případně projet vozy IZS,“ slibuje Jiří Černý. Podle něj se farmáři v dalších okresech kraje chystají třeba z Trutnova na polskou hranici. V celém Královéhradeckém kraji se má zapojit kolem dvou stovek strojů.

Farmáři budou ve středu protestovat i v dalších zemích Evropy - den předtím, než bude jednat Evropská rada. Zemědělci tvrdí, že česká vláda i Evropská unie přehlíží jejich problémy.

Mohlo by vás zajímat: Z křižovatky Mileta zmizely trolejbusy, přestavba vypukne za dva týdny

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth