Na kolony pomalu jedoucích traktorů by se měli připravit řidiči mezi Hradcem a Hořicemi na I/35 a také na I/11 mezi Blešnem a Vamberkem.

Na silnice se farmáři se svou technikou vydají v 10 hodin dopoledne. Jedna kolona přejede na Hradecko z Rychnovska po silnici číslo 11. Pojede z Kostelce nad Orlicí, v Blešně se otočí na kruhovém objezdu a vydá se zpět. Druhá se pak bude ve stejném času pohybovat po I/35.

„Sraz máme na Statku Dlouhé Dvory (poblíž Všestar – poznámka redakce) a pojedeme směrem na Hradec Králové, kde se otočíme na kruhovém objezdu u ČKD a pojedeme do Hořic,“ popisuje průběh protestu Luděk Homoláč ze Zemědělské akciové společnosti Mžany.

V Hořicích se kolona 40 až 50 traktorů s přívěsy a návěsy ozdobená transparenty a českými vlajkami buď otočí, nebo se vydá dál po pětatřicítce do Ostroměře. „O tom se ještě rozhodneme, silnici číslo 35 opustíme kolem půl jedné odpoledne,“ říká Luděk Homoláč.

Oprava silnice, ilustrační foto.
Rekordní částka. Podívejte se, které silnice letos opraví Královéhradecký kraj

Do protestu se zapojí kolem 25 subjektů, od menších farmářů až po střední podniky. Například ze Mžan, Všestar, hradeckých Plotišť, Dlouhých Dvorů, Lhoty pod Libčany, nebo Chlumce nad Cidlinou.

„Pojedeme rychlostí kolem 30 až 35 kilometrů za hodinu. Nechceme blokovat dopravu pro záchranné složky, budeme udržovat rozestupy, ale chceme upozornit na naši tíživou situaci,“ vysvětluje šéf mžanských zemědělců.

V celém kraji budou na protest dohlížet policisté. Vzhledem k rychlosti a délce kolon zemědělské techniky se očekávají dopravní komplikace. „Budeme monitorovat dopravu, dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu a také kontrolovat dodržování pravidel. Uděláme všechno pro to, aby byly potíže co nejmenší a všechno se obešlo bez komplikací,“ slibuje mluvčí policie Iva Kormošová.

Dvanáct dřevěných kabinek nepřetržitě koluje pětipatrovou budovou polikliniky II na Slezském Předměstí v Hradci Králové od roku 1974.
Unikát východních Čech. Náhradní díly páternosteru se musí vyrábět na zakázku

Koordinátor protestu na Hradecku Luděk Homoláč připomíná, že zemědělce trápí propad cen zemědělských komodit, které jsou podle něj na hranici devadesátých let. Dál pak unijní byrokracie a opatření spojená s Green Dealem: „Vede k omezování produkce potravin. Musíme například ročně nechat ladem čtyři procenta našich pozemků, ze kterých nemáme tržby,“ vysvětluje Luděk Homoláč.

Protestuje se nejen u nás, ale také na Slovensku, Polsku, v Maďarsku a v Pobaltí. V Královéhradeckém kraji se do protestu zapojí podle organizátorů víc než 200 traktorů, většina z nich omezí dopravu na cestách na přechody v Náchodě – Bělovsi a v Královci na Trutnovsku.

Mohlo by vás zajímat: Část zemědělců protestovala v pondělí v Praze. Z Hradce vyjela desítka strojů

Zdroj: Jiří Fremuth