Protipóly? Vedlich: 'Alarmující situace' vs. Ondráček: 'Svátek neslavím'
Hradec Králové - Před čtvrtstoletím hájili opačné barikády. Zdeněk Ondráček na straně zanikajícího režimu, Jindřich Vedlich mezi studentskými vůdci. Veřejný život Východočechů dnes ovlivňují oba jako významní politici.
Díky nenápadným půvabům současné české demokracie mohou zastupovat rozdílné názory naší společnosti v nejvyšších orgánech kraje či měst.
Jindřich Vedlich…
Tehdy třiadvacetiletý Jindřich Vedlich byl v roce 1989 jedním ze studentských vůdců sametové revoluce v Hradci Králové.
Dnes je náměstkem hradeckého primátora a zasedá v zastupitelstvu Královéhradeckého kraje. Po pětadvaceti letech se role paradoxně obrátily. Sedí totiž v opozici proti Zdeňku Ondráčkovi, který hájí barvy komunistů.
„Fakt, že sedím jako bývalý studentský vůdce v krajském zastupitelstvu s člověkem, který, jak sám uvedl, se podílel na potlačování Palachova týdne, je pro mne maximálně alarmující a absurdní situace," uvedl Jindřich Vedlich.
Zdeněk Ondráček…
V roce 1989 byl ve sboru SNB a je veřejností spojován se zásahem proti studentům v Praze. Zdeněk Ondráček, dnes poslanec Parlamentu za KSČM a zastupitel Trutnova i kraje, dnes opakovaně prohlašuje: „Na Národní třídě jsem při zákroku nebyl, jen v záloze." A dodává: „Svátky neslavím, takže ani ten nadcházející. Je to den jako každý jiný. Já nežiji minulostí. Podle nejlepšího svědomí jsem pracoval jako policista, učitel a nyní jako politik." Člověk, jemuž bylo v roce 1989 devatenáct a rok nato končil školu, uzavírá: „Pro mě má smysl to, co je. Pracuji pro dnešek, zítřek, budoucí generace. "