Průmysl v Pardubickém kraji meziročně klesl o pět procent
VÝCHODNÍ ČECHY - Tržby průmyslových podniků v Pardubickém kraji v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesly, stále však růstem převyšují republikový průměr. Firmy do konce března zvýšily tržby o pětinu na téměř 46 miliard korun, přitom loni rostly tržby o čtvrtinu. Vyplývá to s údajů pardubické pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ), který sledoval 144 podniků se 100 a více zaměstnanci.
Podniky v celé zemi za první tři měsíce utržily v průměru o 13,4 procenta více. Pardubický kraj se tak stal v tempu růstu čtvrtým nejlepším krajem. Lepší výsledky měl Jihomoravský, Olomoucký a Zlínský kraj. Loni skončil Pardubický kraj na druhém místě hned po Vysočině.
Nejvíc se dařilo podnikům, které se zaměřují na automobilový průmysl. Výrobci dopravních prostředků a zařízení zvýšily tržby o 45 procent, loňské čtvrtletí dokonce o 53 procent. Růst výroby oznámil například výrobce autobusů Iveco Czech Republic, letos chce vyrobit více než 2500 autobusů.
Nedaří se papírenskému průmyslu. Do března klesly firmám tržba bezmála o 15 procent. O 23 procent méně utržily společnosti zabývající se výrobou chemických látek a léčiv.
Naopak tempo růstu tržeb posílilo v textilním průmyslu. Loni zaznamenaly podniky čtyřprocentní růst, zatímco do března jim vzrostly tržby o 15 procent.
Průměrná mzda přibližně 48.500 zaměstnanců v průmyslu kraje v prvním čtvrtletí dosáhla 18.005 korun. Za republikovým průměrem mzdy zaostávaly o 2627 korun. Nejvíce, 20.772 korun, si zaměstnanci vydělali v podnicích, které se zaměřují na výrobu základních kovů, hutních a kovodělných výrobků. Nejnižší mzdy dostávali pracovníci dřevařských podniků, v průměru 12.401 korun.