Velké dilema, co s takzvanou severní průmyslovou zónou za markety u druhého městského okruhu, má hradecká radnice.

O zhruba čtyři hektary půdy se ucházejí tři firmy, které nabízejí různé způsoby využití. Nedaleko Věkoš by mohlo vyrůst golfové hřiště s devíti jamkami, sluneční elektrárna nebo obchodní dům Globus. Radnice zatím váhá, jestli pozemky prodat nebo pouze pronajmout, a kdo bude tím vyvoleným.

Klub Nová Amerika Golf Resort, který provozuje čtyři hřiště u Jaroměře včetně největšího mistrovského hřiště v Česku s 27 jamkami, si chtěl půdu pronajmout na 15 let. Městští radní žádost zamítli. „Stavba hřiště by vyžadovala změnu územního plánu na pár let. Při pronájmu také očekáváme, že dostaneme pozemek v původním stavu. To by u golfového hřiště, kde se počítá i s výsadbou stromů a další zeleně, šlo těžko.

Proto s nimi chceme jednat o prodeji parcely. Jiná firma za pozemky nabízí čtyřicet milionů korun,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Pokud golfový klub na nabídku města nekývne, začne radnice v září vyjednávat s dalšími zájemci. „Rada města se obecně kloní spíše k pronájmu. Pokud se na tom v září shodneme, tak vyvěsíme na úřední desku záměr a podmínky. Určitě by hrála roli výše a doba pronájmu a také využití pozemku ve vazbě na dopravní zátěž,“ řekl Malíř.

Právě další zahuštění silnic v okolí nedává podle vedení magistrátu příliš velké šance firmě, která zastupuje obchodní řetězec Globus. I když v nabídce slibuje, že se na dopravním řešení bude podílet.

„Tuhle alternativu radní zatím odmítají. Z logiky věci tam nic takového nepatří,“ řekl hradecký primátor Otakar Divíšek. Nový obchodní dům by si vyžádal úpravy nedaleké křižovatky na druhém silničním okruhu u benzinové pumpy.

„Křižovatka je dnes téměř na hranici svých možností. A tu malou rezervu chceme nechat pro hasiče, kteří budou stavět na letišti výcvikové centrum. Máme asi tři roky starou studii, která počítá s přestavbou křižovatky na mimoúrovňovou, ale zasahovala by do soukromých pozemků. A po odvedení tranzitní dopravy na budoucí R35 by navíc byla zřejmě zbytečná,“ dodal Josef Malíř.