Ne každý prvňák strávil školní den v obvyklé základní škole. Některé děti se těšily, že si svůj velký den odbudou stejně jako jejich vrstevníci. Jenže vždy se nezadaří.

Na dětském oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové vládl polední klid. Při chůzí chodbou sem tam prošel zdravotnický personál a nebo některý z dětských pacientů a školák v jedné osobě. Na pokoji číslo pět si hraje Jan Novák. Prvňáček, který se jistě do školy v místě svého bydliště těšil. Kvůli poranění ho však strávil v nemocniční základní škole. Honza se nemůže dočkat, až půjde domů k rodičům a do klasické školy, avšak v nemocnici je mu věnována náležitá péče. Paní učitelka mu slavnostně předala různé dětské časopisy a po malé uvítací ceremonii odešel do pokoje v dětském oddělení nemocnice.

Tam jsou barevné zdi a různé veselé plastiky, které lemují chodbu. Prostředí je důležitou součástí pobytu. Děti mají přístup k hračkám nebo internetu, či se mohou dívat na televizi. Starší chlapec se do nemocnice a zdejší školy dostal následujícím způsobem. „Hráli jsme fotbal a nechal jsem za sebou levou nohu. Potom v ní luplo. Jsem tady už týden. Radši bych už šel do školy od začátku, i když mě to moc nebaví,“ prozradil pacient Daniel Veselňák. V současné době je v základní škole při Fakultní nemocnici v Hradci Králové dvacet sedm studentů. „První školní den jsme tu mívali různé koncerty, záleží jak se seběhnou události. Když máme jedno dvě děti, je pořádání větších oslav problematické. Už dva roky proto vítají jednotlivé děti samotné učitelky,“ přiblížila vedoucí učitelka školy Jana Kulířová.

Většinou se ale děti snaží, co jim síly stačí, aby mohly řádně nastoupit do školy hned prvního září. Prostředí může být sebelepší, ale jde pořád o nemocnici. „Občas je musíme konejšit a utěšovat, ale většina z nich se rychle přizpůsobí,“ upřesnila Jana Kulířová. Většinou bývají pacienti na oddělení a v nemocniční škole do deseti dnů.

Děti mají vyučovací hodinu zkrácenou na polovinu, aby nebyly příliš přetěžovány. Škola je při nemocnici již 57 let. „Prostředí hraje v nemocnici, obzvlášť na dětském oddělení, nemalou roli. Bohužel často je tento fakt podceňován,“ uzavřel vedoucí lékař Centra dětské traumatologie Fakultní nemocnice Hradec Králové Jindřich Preis.