Jejich kamarádi z hradeckých základních škol si ale už od včerejšího dne užívají dvouměsíční prázdniny.

Na Základní školu Štefánikova v Hradci Králové už před osmou hodinou proudily davy dětí s kyticemi a čokoládou v ruce. Nejvíce se na své první konečné vysvědčení těšily místní prvňáčci společně se svými rodiči.

DOMINIK MORÁVEK si odnesl první vysvědčení. Dominik Morávek z 1. A měl na vysvědčení samé jedničky. „Na prázdniny se těším, pojedu k tetě a ještě určitě někam," svěřil se chlapec Hradeckému deníku.

Společně se svými kamarády strávil včera ve třídě poslední chvíle se svou třídní učitelkou Romanou Škodrnovou.

„Prvňáčky učím ráda. Je na nich vidět pokrok. Když přijdou z mateřské školy, tak jsou to malinké děti a na konci školního roku jsou z nich školáci. Jsou šikovní, byla to s nimi letos pěkná práce. Když je porovnám s jejich vrstevníky před lety, tak na ně více působí technika, což je pochopitelné. Každý má tablet. Je to normální, ale rodiče musí dohlížet, aby se nic nepřehánělo," pochválila své svěřence třídní učitelka, která je bude mít na starosti ještě příští rok.

Lavice vyměnili za muzeum

Jejich starší kolegové ze třech devátých tříd si svůj poslední den užili v budově Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží.

„Bylo by nehezké se s nimi rozloučit pouhým předáním vysvědčení ve škole. Už to takto pořádáme po deváté," vysvětlil Roman Polda, ředitel ZŠ Štefánikova.

Pro něj tento ročník má zvláštní význam. Před devíti lety je totiž vítal jako prvňáčky. Poprvé ve své funkci. „Čtvrtého září 2006 jste šli s taškami na zádech, v culíčkách a kraťasech do první třídy. Nový ředitel byl ale nervóznější než šestileté děti. Vy jste moji prvňáci a máte v mém srdci specifické místo," svěřil se jim ředitel.