Zejména studenti projevovali značný zájem, třebaže měli tento druh sportu zakázaný a provinění bylo trestáno sníženou známkou z chování – mravů.

V roce 1901 hráli zájemci o fotbal mezi sebou. V roce 1902 poprvé změřili své síly na veřejnosti v historickém utkání „Na pasence" (u vlečky k bývalé Seifriedově továrně) s již známým SK Pardubice. Kabina, vlastně převlékárna, byla v Nejedlého továrně.

V roce 1903 již došlo k výjezdu do Chrudimi. Následující rok 1904 byl důležitým pro studenty, protože zásluhou profesora tělocviku Václava Velkoborského došlo k povolení kopané na středních školách.

V té době se začal v Hradci budovat kroužek kopané, jako volné sdružení zájemců o kopanou, kteří platili vysoké členské příspěvky. Ke každému zápasu bylo mužstvo sestavováno na schůzi kroužku. Hráčská výstroj byla vlastní košile, trenýrky a boty. Hrálo se již na hřišti „U nemocnice" a branky představovaly dvě tyče spojené motouzem, prostor hřiště nebyl oplocen.

Milníky klubu
1905 – vznik klubu
1919 – zařazení do župní fotbalové soutěže a zisk titulu mistra Východočeské župy fotbalové
1926 – Mistr českého venkova
1955 – první vstup do 1. ligy
1959 – zahájení výstavby Všesportovního stadionu
1960 – zisk ligového titulu
1960/61 – účast v Poháru mistrů evropských zemi – Spartak Hradec Králové nastoupil proti FC Barcelona (0:4 a 1:1), Juventus 34 Turín (2:3 a 2:0) a dokázali porazit slavný Ferencváros Budapešť (2:1 a 1:0).
1995 – vítěz Poháru Českomoravského fotbalového svazu
1995/96 – účast v Poháru vítězů pohárů – v 2. kole Hradec nestačil na FK Dynamo Moskva

110 let od vzniku

V roce 1905 se začal o kopanou zajímat hradecký movitý vinárník Jindřich Komárek, který zprostředkoval fotbalovému kroužku jako odboru vstup do Klubu českých velocipedistů. Tento rok organizovaného celku je považován za založení SK Hradec Králové. Prvním předsedou byl Jindřich Komárek. Od prvních chvil existence fotbalu v Hradci Králové si bohužel fotbalisté přízeň městských radních nezískali, ale u mládeže a veřejnosti měli zelenou.

Prvním jednotnou výstrojí mužstva byla červeně a bíle pruhovaná tílka a bílé trenýrky. Týmu vynesly přezdívku „řezníci", přestože jeho hra byla slušná. Prvním soupeřem „U nemocnice" byli sousedé z Kuklen a hrálo se o primát Hradce. Výsledek 17:1 byl pro hosty krutý, ale pro hradecké mužstvo pěkným vkladem do budoucí činnosti.

Vysoké porážky uštědřené soupeřům pokračovaly i v nejbližších letech. Jen Pardubice a Viktoria Žižkov odolávaly. Žižkov byl prvním pražským klubem, s nímž se Hradec utkal. Bylo to 14. června 1906 a také památným dnem pro hradecké fotbalisty, kdy se poprvé obuli do nových kopaček, které však nezbyly pro brankáře Hlaváčka. Ten prý ze zármutku pustil osm branek.

Ale i karta s Pardubicemi se začala obracet, když ještě téhož roku porazil Hradec Pardubice 2:0 a příští rok 1907 odešla poražena 4:3 i Viktoria Žižkov. Hradecký fotbal v podání SK Hradec Králové se tak již i ve svých začátcích stává propagátorem kopané ve východočeském regionu.

fchk.cz