Jakýmsi průkopníkem v tomto směru byla královédvorská Juta. "Jsme už dvacet let nekuřáckou firmou, byli jsme jednou z prvních. Vyplynulo to z toho, že u nás nikdo nekouří. Tenkrát to byl zákaz, dneska by si zapálit už nikdo nedovolil. Ani zákazníci," říká marketingová ředitelka společnosti Juta Hana Sedláčková.

V automobilce Škoda Auto, která má své závody i v Kvasinách a Vrchlabí, se postupně omezovalo kouření už více než dvacet let. Nakonec zásadní zlom přinesla pandemie.

Firmy, kde by platil striktní zákaz kouření, jsou v kraji stále spíše výjimkou. Zaměstnavatelé vyčleňují ve venkovních částech koutky pro kuřáky. Je to i případ hradecké nemocnice.

"Po vypuknutí pandemie covid-19 v minulém roce přistoupila Škoda Auto k více než 80 hygienickým opatřením proti šíření nákazy, mezi které patřil i plošný zákaz kouření. Automobilka nyní provedla úpravu veškeré interní dokumentace v souvislosti s tímto zákazem kouření, který je ve Škoda Auto platný již prakticky jeden rok. Intenzivně podporujeme zaměstnance, kteří chtějí přestat kouřit v rámci interního programu Na plicích záleží. Veškerá opatření byla vypracována společně se sociálním partnerem Odbory KOVO," upozorňuje mluvčí společnosti Kamila Biddle.

Ilustrační foto.
Kouření povoleno, hlásí firmy. Zaměstnanci protikuřácká opatření obcházeli

"Je to nařízení firmy, které musíme respektovat. Spíš mně vadilo, že přišla se zákazem a neudělala ten druhý krok, který by se týkal nějakého zabezpečení, aby kuřáci nekouřili na záchodech, v šatnách, neschovávali se, aby nevznikal nepořádek. Já jsem vždycky zastával názor, že lépe mít kuřáky na jednom prostoru, který je v podstatě nehořlavý, dá se hlídat a uklízet," míní předseda odborové organizace Odbory KOVO Kvasiny Martin Lustyk.

Firmy, kde by platil striktní zákaz kouření, jsou však v kraji stále spíše výjimkou. Zaměstnavatelé vyčleňují ve venkovních částech koutky pro kuřáky. Je to i případ hradecké nemocnice.

"V areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové platí již několik let zákaz kouření s výjimkou několika vyhrazených kuřáckých míst. Nemocnice svým zaměstnancům a pacientům nabízí možnost využití Poradny pro odvykání kouření na Plicní klinice Fakultní nemocnice," dodává její mluvčí Jakub Sochor.