Historické prvenství si připsala Kardiochirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK), když loni v listopadu provedla jako první v České republice robotickou náhradu aortální chlopně.

„Jednalo se o dvě operace, které byly provedeny během jednoho týdne v průběhu listopadu 2023,“ uvedl v tiskové zprávě přednosta Kardiochirurgické kliniky Jan Vojáček. V obou případech podstoupili operaci pacienty, kteří měli těžce poškozenou aortální chlopeň. Tu bylo nutné nahradit chlopní umělou.

V hlavní roli seriálu Smysl pro tumor se představí Filip Březina, Tereza Brodská, Jiří Bartoška či Alžběta Malá.
Seriál, který ocení Hradečáci. Smysl pro tumor se natáčel v hradecké nemocnici

Při těchto operacích se standardně musí podélně rozříznout hrudní kost, abyKardiochirurgové získali adekvátní přístup k srdci. Robotické operace se provádí prakticky přes zavřený hrudník, jen pomocí vpichů, přes které se do hrudníku zavedou robotické nástroje. Operace jsou tak pro pacienta méně zatěžující, zkrátí se doba hospitalizace a urychlí návrat do normálního života.

Dvojici zákroků provedl operační tým Kardiochirurgické kliniky FN HK, konkrétně Jan Vojáček, Marek Pojar, James Lago Chek, Zdeněk Turek a Štěpán Černý, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol, který patří k předním průkopníkům robotické kardiochirurgie v České republice a Evropě.

V Evropě se tento unikátní výkon doposud systematicky prováděl pouze na jediném kardiochirurgickém pracovišti v Barceloně.

Angiosystém.
FOTO: Fakultní nemocnice získala nové přístroje za desítky milionů korun

Plastiky či náhrady srdečních chlopní kardiochirurgové provádějí v případě, že je u pacienta zjištěna chlopenní vada, která může být vrozená či získaná. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří dušnost, nevýkonnost, bolesti na hrudi či poruchy srdečního rytmu.

„Zahájení tohoto programu je významným milníkem v poskytování kardiochirurgické péče té nejvyšší kvality ve vysoce specializovaných komplexních kardiovaskulárních centrech,“ podotkl přednosta kliniky Jan Vojáček.

Ilustrační foto.
Dárcům krve hradecká nemocnice nově nabízí vyšší příspěvek na občerstvení

Kardiochirurgická klinika je součástí Robotického centra FN HK, které je od loňského podzimu vybaveno druhým robotickým systémem da Vinci. Kardiochirurgové FN HK systém využívají k operacím srdce od roku 2018 a řadí se tak mezi tři česká kardiochirurgická pracoviště, která tento unikátní program v současnosti nabízejí. V evropském měřítku je dostupný pouze na velmi omezeném počtu kardiochirurgických pracovišť.

„Doposud byl robotický systém používán v kardiochirurgii k léčbě ischemické choroby srdeční (tzv. bypassová operace) a k výkonům na mitrální a trikuspidální chlopni. Rozšíření robotického programu i o výkony na aortální chlopni je významným počinem v rozvoji miniinvazivní kardiochirurgie v rámci České republiky,“ doplnil Vojáček.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Smuteční hosté zaplnili jaroměřské divadlo. Přišli se rozloučit s obětí střelby

Zdroj: Deník/ Jiří Řezník