Teploměry ke konci minulého týdne klesly z příjemných místy až patnácti stupňů k bodu mrazu s občasným sněžením. „S ohledem na klimatické podmínky byla na víkend nařízena pohotovost na údržbu jak vozovek, tak chodníků," sděluje Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradec Králové. Jelikož technické služby od letošního roku zajišťují pouze místní silnice po Hradci Králové, o víkendu z jejich strany k žádnému výjezdu nedošlo.

Vozidla na údržbu cest nasadili až v pondělí ráno během sněhové přeháňky. Ošetřovala se především nebezpečná místa, namrzající mosty nebo kluzké úseky vozovek. Údržba probíhala strojně, ale také ručně.

Nehody bez zranění

Pondělní situace na vozovkách si vyžádala řadu dopravních nehod. „Od rána policisté nehody v souvislosti s počasím samozřejmě řešili. Jednalo se ale spíše o nedobrzdění. Nehody se obešly bez zranění. Situace vznikaly namrzlou vozovkou, ráno v Hradci sněžilo, řidiči brzdili na poslední chvíli," říká tisková mluvčí krajských policistů Lenka Burýšková.

Ke střetu dvou osobních vozidel došlo v Bělečku na Orlicí, v Třebechovicích skončila dvě osobní auta v příkopě a vyjíždělo se také k okolí Březhradu. Otázkou zůstává, kolik potíží způsobili řidiči s letními gumami.

I přesto, že mají všichni od zákona povinnost od 1. listopadu jezdit na pneumatikách zimních, řada tak stále neučinila a pondělní ranní situace je překvapila.

Hasiči z královéhradeckého kraje zaznamenali ráno šest nehod. „Jedná se o normální standard, za nás nemůžeme říct, že bychom kvůli sněhu měli více výjezdů než jiné dny. Neměli jsme vážnou nehodu, kdy by se museli vyprošťovat lidé, jednalo se třeba jen o úklidy po dopravních nehodách," dodává mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.