Půl milionu lidí
Čtvrtletník sluchově postižených Gong uvádí, že v České republice je zhruba půl milionu lidí, kteří mají poruchu sluchu. Více než 8 tisíc lidí trpí úplnou hluchotou a přes 7 tisíc lidí používá znakový jazyk. Časopis zároveň dodává, že nejde o přesná čísla a přesné počty jsou zřejmě mnohem vyšší.

Získali grant

„Na tento projekt jsme získali grant z ministerstva ve výši 165 tisíc. Díky speciálním brýlím budou moci hluší nebo sluchově postižení diváci vidět titulky u českých filmů," vysvětluje ředitel kina Petr Vítek a jedním dechem dodává, že cílem celé akce je přesvědčit distributory, aby tyto titulky k filmům přidávali automaticky. Zatímco u zahraničních snímků jsou titulky samozřejmostí, u českých tomu tak není. Chybí jak jejich běžná forma, tak i speciální titulky pro sluchově postižené.

Zároveň chce kino tuto podmínku prosadit i do audiovizuálního zákona. „Budeme k nám zvát ostatní kinaře a ukazovat jim, jak vše funguje. Projekt má velkou šanci relativně rychle se rozšířit," dodává Petr Vítek.

Bio Central vidí příležitost i v budoucím zapojení dalších hradeckých organizací, pro které by speciální brýle našly využití.

O kvalitu je zájem. Do kina se loni vypravilo 39 tisíc diváků

Hradec Králové - Začínali s velkou nejistotou a pokaženou reputací. Kino převzali po sdružení Pro-Centrál bývalého náměstka Leoše Kučery, které skončilo kvůli vysokým dluhům v insolvenci. „Hříchy" předchozí majitele tíží kino pořád, z nejhoršího se už ale Bio Central, které v prosinci oslavilo své třetí narozeniny, dávno vyhrabalo.

Ilustrační fotografie.O sedm tisíc víc

Svědčí o tom i vysoké počty diváků. Jen za loňský rok jich biograf navštívilo 39 tisíc. „To je o 7 tisíc více než v roce 2013. Rádi bychom letos prolomili hranici 40 tisíc lidí. Podle prvních týdnů to zatím vypadá, že by se nám to mohlo podařit," září spokojeností ředitel Petr Vítek. Jeho cíl je však ještě vyšší – 50 tisíc návštěvníků ročně.

Kino nicméně stále trápí dluhy bývalého provozovatele, kvůli nimž je jeho technické zařízení v insolvenci. Radnice se o ně soudí s insolvenčním správcem Tomášem Matouškem a už dva roky každý měsíc za jeho pronájem platí 32 tisíc korun. „Fungujeme na technice, která není naše a jakákoliv porucha znamená administrativní kolečko," krčí rameny ředitel kina, který tvrdí, že zařízení má navíc své nejlepší časy za sebou. „Vydrží maximálně tak dva roky."

Životnost? Deset let

Kino proto předalo magistrátu hned několik variant, jak by se dalo postupovat. V úvahu přichází například odkoupení staré techniky. Jednou z možností je však i nákup úplně nového vybavení. „Jednalo by se o zhruba 5,5 milionu korun, zařízení by však mělo desetiletou životnost a nemuselo by se do něj tak poměrně dlouho nic investovat. Pokud se odkoupí současná technika, město sice ušetří, v podstatě ale jen odsune problém o dva roky," předesílá Petr Vítek. Celá situace by se navíc měla vyřešit co nejdříve – v případě, že by se například zařízení porouchalo, rychlé zapůjčení jiného by stálo rozhodně víc než 32 tisíc měsíčně, které platí město teď.

„Jednali jsme o tom. Bavíme se nyní i o zakoupení nového zařízení," naznačuje náměstkyně primátora Anna Maclová. Podle ní už přišla na přetřes i úprava prostor kina. Mluvilo se například o jeho zateplení.

Žhavé Španělsko

Bio Central se nyní připravuje hned na několik zajímavých akcí. Už dnes začíná La Película, což je festival plný žhavých rytmů ze slunného jihu Evropy. Na snímky ze španělské produkce můžete zajít až do soboty. Na programu jsou kromě filmů i Hispánské střípky – zábavné kvízy plné zajímavostí a kuriozit ze španělsky mluvících zemí.

Závěr března pak bude patřit festivalu s dlouholetou tradicí Jeden Svět, který se zaměřuje nejen na lidská práva. „O festival je z řad veřejnosti opravdu velký zájem, proto jsme letos opět posílili projekce. Zvláště pak ty dopolední, aby měly hlavně školy šanci vybrat si z více termínů," uvádí Ilona Machová z Bio Central.

Plány? Nové i osvědčené akce
• Jeden svět – Festival o lidských právech cílí nejen na studenty. Proběhne v březnu.
• Ozvěny festivalu Otrlého diváka – Akce jen pro silné nátury. V Hradci v premiéře 27. a 28. 3.
• Královéhradecké filmové léto – Loňské prázdniny jste si podvečerní projekce kina mohli užít za pouhých 40 korun. Podobně tomu bude i letos.
• Ozvěny francouzského festivalu – Francouzské filmy se do běžné produkce kin příliš často nedostanou. Možná i proto o ně byl v Centralu takový zájem – zajít na ně můžete i letos.
• Festival outdoorových filmů – Akce má své stálé oblíbence, těšte se na ni i tento rok.
• Metropolitní opera – Promítá se pravidelně a mezi Hradečáky si získává stále větší zájem. Na jedno představení zavítá kolem stovky diváků. Kino promítá i přenosy z národního londýnského divadla a z pařížského baletu.
• Akademický filmový klub – Stálice na programu Bio Central, jež pravidelně nabízí zajímavé filmy i diskuze a to zcela zdarma.