VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První 'vošku' pro tlumočníky znakového jazyka může mít Hradec

Hradec Králové - Byla by to rarita. Úplná novinka, která nemá v Česku obdoby. První státní škola, která by poskytla vzdělání budoucím tlumočníkům českého znakového jazyka, by mohla být v Hradci. O jejím osudu rozhoduje kraj.

8.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Divíšek

„V naší zemi žije asi půl milionu sluchově postižených a z nich je přes deset tisíc uživatelů českého znakového jazyka. Máme k dispozici zhruba 70 tlumočníků a na jednoho z nich tak vychází  143 klientů. Z těchto čísel je zcela zřetelné a jasné, že počet tlumočníků je nepostačující a situace je velmi kritická," naznačuje Petr Vysuček, prezident Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, který jménem organizace vznesl požadavek na zřízení vyšší odborné školy při Střední, Základní a Mateřské škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici v Hradci.

Roky zkušeností

Právě tato škola má totiž dlouholeté zkušenosti se zaměstnáváním tlumočníků českého znakového jazyka přímo ve výuce. Je tu tak naprosto ideální jazykové prostředí.

„Naší specifikou je, že na základní škole musí každý učitel znakovat. Učí tu dvacet neslyšících vysokoškolsky vzdělaných pedagogů," sdělila Deníku už dříve ředitelka školy Iva Rindová.

Neslyšící lidé podle Petra Vysučka mají velký problém sehnat tlumočníka. Je potřeba pro žáky, kteří komunikují ve znakovém jazyce i pro neslyšící studenty, kteří chtějí studovat na vysoké. „Neslyšící si bez tlumočníka nemohou jít vyřídit hypotéku, exekuce, odborné vyšetření v nemocnici, dědictví nebo vést soudní spor," vypočítává prezident asociace.

250 tisíc za rok

Náklady na zřízení „vošky" by hradilo ministerstvo, kraj by ji ročně dotoval částkou zhruba 250 tisíc korun.

„Máme různé krátko i dlouhodobé kurzy, ale ty jsou většinou drahé a v žádném případě nemohou nahradit klasické vzdělání. Je to stejné, jako když se učíme cizímu jazyku. Proto je zde snaha zavést školu, která vychová vzdělané tlumočníky s ukončeným klasickým vzděláním," připomíná Petr Vysuček a dodává, že si je naprosto jistý, že zřízení vyšší odborné školy je legitimní požadavek. Absolventi v oboru tlumočení, kterých by ročně ze školy vyšlo kolem třiceti, podle něho jednoznačně zlepší životní podmínky neslyšících lidí v Česku.

Autor: Veronika Skřivanová

8.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

SkiResort Černá hora - Pec postavil v lyžařském areálu v Černém Dole novou lanovku. V minulých dnech na ní instaloval sedačky, teď projde zátěžovými zkouškami.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Vodojem se možná dostane mezi památky

Hradec Králové - Čtyřicetimetrová věž královéhradeckého vodojemu oslavila v letošním roce kulaté 80. narozeniny. V následujících měsících může tato ikona Nového Hradce k tomuto jubileu dostat i dárek. A to v podobě prohlášení za kulturní památku od ministerstva kultury.

KFS proškolil trenéry ve všech pěti okresech

Hradec Králové - Trenérsko-metodická komise Královéhradeckého KFS ve spolupráci s Nadačním fondem na podporu fotbalové mládeže KH kraje a Krajským úřadem KH kraje uspořádala ve všech okresech semináře pro trenéry mládeže, kteří působí v okresních soutěžích.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Hradec Králové - Když na začátku srpna dalo po prohlídce kbelské zkušebny leteckých motorů vedení Hradce Králové zelenou projektu Evropského centra vývoje, výzkumu a výroby moderních turbovrtulových leteckých motorů na hradeckém letišti, čekali investoři ještě na posouzení krajského úřadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení