Pojmy jako základní registry, skutečná služba občanům, historický přelom zněly prostory hradeckého kongresového centra  Aldisu. Prostory až do úterního podvečera hostí již 15. ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě. Hradecké hotely praskají ve švech, na setkání přijelo přes dva a půl tisíce lidí.

Spuštění registrů nebude bez problémů

„Ostrý provoz základních registrů se rozjede od 1. července. Skončí tak jedna epocha, kdy občan musel veškeré změny nahlašovat všem úřadům sám. Nyní by úřady měly lidem poskytovat skutečné služby. Budou mít poprvé v historii přehled o své agendě i o tom, co má stát dělat,“ řekl na slavnostním zahájení ministr vnitra Jan Kubice. V praxi by to mělo vypadat tak, že občan přijde na jeden úřad nahlásit například změnu jména či bydliště a tato informace by se díky registrům měla dostat všude tam, kde je to potřeba, aniž by to musel obíhat sám. Kromě toho by se měly všechny úřední procesy urychlit, lidé budou mít přehled o tom, jak pracují úředníci, i o své agendě. Na slavnostním zahájení byl vytisknut historicky první výpis ze základního registru, odnesl si ho primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

I sám ministr připustil, že spuštění celého systému zřejmě budou provázet potíže. „Nebude to hladký proces, proto spouštíme kampaň především pro úředníky, protože je hlavně na nich i na samotných občanech, aby systém akceptovali a přijali,“ dodal Jan Kubice.

Obce a města  převzaly ceny

Součástí konference je i vyhlášení výsledků soutěže Zlatý erb za rok 2011. Jedná se o hodnocení webových stránek a elektronických služeb města a obcí. Loňský rok do východních Čech putovaly dvě ceny. Jedna do Lovčic za nejlepší webové stránky obce.  Ta druhá – Cena veřejnosti do obce Mokré u Rychnova nad Kněžnou. Cenu za nejlepší elektronické služby si podle porotců zasloužilo město Děčín za svou mobilní aplikaci Magistrát do kapsy. První místo v kategorii Nejlepší webová stránka města získalo město Most, které si rovnou odneslo i ocenění Jana Savického za nejlépe zvládnuté kritérium „Povinné informace“. Zvláštní cenu ministra vnitra za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky dostala obec Modlany v okrese Teplice. Zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj získaly Liberecký kraj a město Třebíč.