Občanští demokraté chtějí snížit administrativní zátěž podnikatelů a firem do roku 2014 tak, aby oproti roku 2005 klesla o třetinu. Na sobotní stranické ideové konferenci v Hradci Králové to prohlásil předseda strany a premiér Petr Nečas.

Odmítl znovu snahy zvyšovat odvody živnostníkům a snižovat jim výdajové paušály. Připustil ale možnost určit maximální výši obratu, do které by bylo možné paušály uplatňovat.

S návrhem snížit paušály na úroveň roku 2005 přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako s jednou z cest k vylepšení bilance státního rozpočtu. Loni stát podle ministerstva kvůli benevolentním paušálům vybral na dani z příjmu od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) 2,9 miliardy korun, což bylo o 2,6 miliardy méně, než plánoval.

Nečas také řekl, že je nutné zrušit stovky zbytečných paragrafů a uskutečnit hloubkový audit u přijaté evropské legislativy a navrhovat takové změny, které z ní odstraní „nadbytečný administrativní balast“. Uvedl také, že jen v letech 2005 až 2010 se podařilo snížit administrativní zátěž podnikatelů o 16 procent, což jim ročně ušetřilo víc než 12 miliard korun.

Podotkl, že v některých regionech je drobné živnostenské podnikání často jedinou šancí, jak zajistit práci pro sebe a vytvořit místa pro jiné. „Proto musíme odmítnout snahy zvyšovat odvody právě drobným podnikatelům a živnostníkům či snížení výdajových paušálů,“ prohlásil Nečas. Strop pro uplatnění paušálů odhaduje na pět až 20 milionů korun ročního obratu.

Strana soukromníků ČR navrhuje, aby se paušály už nevztahovaly na OSVČ s ročním obratem nad 25 milionů korun. Současně chce zamezit daňovým únikům zdola, například ve formě neoprávněného vykazování nulových zisků.

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. Podle Nečase je ale diskuse o tom, jak zabránit jejich zneužívání, legitimní. Jde například o možnost je omezit shora či zdola. Je podle něj možné určit například roční maximální možný obrat, do jehož výše by bylo možné paušály uplatňovat. Tím by se omezilo využívání paušálů u sdružení fyzických osob, kam patří například právní kanceláře nebo poradenské firmy.

(čtk, red)