Speciální ručně řízené vozíky, koše, sáčky i pracovníci technických služeb. To všechno je potřeba, abychom se z hradeckých parků a ulic nevraceli domů s voňavým dárečkem na podrážce.

Město za minulý rok do úklidu psích exkrementů akumulačními vozíky investovalo přibližně 650 tisíc korun. Po Hradci je rozmístěno  391 košů určených pro psí nadělení, po městě uklízejí téměř každý den až tři akumulátorové ručně řízené vysavače. „Myslím, že Hradečáci si na koše se sáčky zvykli, minulý rok spotřebovali téměř tři miliony sáčků za více než čtyři sta tisíc korun," uvedla Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí magistrátu.

Proč město pejskařům nabízí plastové a ne papírové sáčky? Jednoduše se neosvědčily. Papírových sáčků se do zásobníku vešlo málo, byly hned pryč a s lopatičkou se špatně zacházelo. Myšlenka, že se tento odpad bude zpracovávat jako biodpad se také ukázala jako mylná, protože lidé do košů hází úplně všechno. „Bohužel se speciální stojany stávají často terčem vandalů," posteskla si tisková mluvčí.

Ve městě je sedm tisíc psů

Nepořádné pejskaře mohou městští strážníci pokutovat. Neuklizení psího exkrementu může stát jeho majitele až tisíc korun.

„Hlídáme to nepřetržitě,  pokud pejskaři uvidí strážníka ve svítivě žlutém tričku, vždy si uklidí, ale když tam strážníci nejsou, tak tolik pořádní nejsou," říká Eva Čížková, mluvčí městské policie.

Majitelé psa městu ročně zaplatí 1200 korun, v rodinném domku je to tři sta korun, důchodci pak platí dvě stovky. Ve městě je registrováno průměrně sedm tisíc psů.