„Každý z nich má svůj bolestný osud. Například zlatého retrívra Rocky a fenku belgického ovčáka sem přivezl jeden pán s tím, že potřebuje chvíli, aby se o dvojici někdo postaral. Nasliboval hory doly, ještě se párkrát přijel podívat, ale zpět si je nikdy nevzal. Oba psi byli vyhublí a později  jsem se dozvěděla, že žili v malém prasečím chlívku, mnohdy bez vody a žrádla. Návštěvy jejich bývalého pána dopadly tak, že se fence narodilo deset štěňat. Nechal totiž oba psy pohromadě,“ vzpomíná Aja  Charouzová.

Jak dodala, čtyři z nich si již lidé odvezli, šest jich zatím ve Lhotě zůstává. „Bylo to milé, fotky štěňat viděl jeden pán z Maletína u Zábřehu a tak se mu jedno z nich zalíbilo, že neváhal a přijel si pro něj. Nedávno jsem dostala dopis, že je v pořádku a má se čile k světu,“ říká Aja Charouzová.

Psům kolem jejich domu dominují dogy, ale stará se také o zmiňovaného zlatého retrívra či bernardýna. „První dogu jsem dostala v roce 1991 a od té doby se azylový dvůr spíš rozrůstá. Byl to můj splněný sen, Bad byl totiž velice inteligentní, od nikoho cizího si nic nevzal, byla jsem šťastná,“ vzpomíná na  první přírůstek.

Se dvorem jí pomáhá syn i bratr, sama by totiž všechny psy finančně nezvládla. „Některé firmy mi pomáhají, jiné odmítly. Přesně jak to v životě chodí. Pomocnou ruku mi podali například zástupci zverimexu Sirius nebo obchodní centrum Obi. Vlastně každá pomoc je vítaná,“ řekla Aja Charouzová. Podle ní by se také neobešla bez veterináře Jaromíra Ekra z kuklenské veterinární kliniky.

Bez zajímavosti není ani fakt, že všichni psi ji poslouchají na slovo. Našli tu přece jen rodinu, kde je nikdo netýrá a netrpí hladem ani nedostatkem lásky a péče.