Proto se starostové menších měst často snaží zajistit odchyt z vlastních zdrojů, třeba s pomocí hasičů. „Podle zákona musíme toulavého psa odchytit a postarat se o něj. Útulek zřízený nemáme, avšak ve dvoře městského úřadu jsme postavili a vybavili dva kotce, které k tomuto účelu slouží,“ vysvětlil starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

Zřízení dvou klecí a jejich vybavení přišlo město na téměř padesát tisíc korun. Navíc musel být vyškolen i pracovník městské policie, který odchyty zajišťuje.

„Na provoz už tak velké částky potřeba nejsou. Řádově se ale i tak pohybují v desetitisících,“ doplnil starosta. O zřízení útulku město neuvažuje, přesto že se jim už občas stalo, že neměli psa kam dát. „Byla to výjimečná situace. Útulek je velmi rizikové a velice ztrátové zařízení,“ upřesnil důvod zamítavého stanoviska.

Menší okolní obce, kde nefunguje městská policie, se musí spolehnout na své pomocníky, firmu nebo uzavřít smlouvu s hradeckou městskou policií, která by jim odchyty zajistila. Cena zásahu je 916 korun.

„Využíváme svých zdrojů. Když potřebujeme, pomohou hasiči. Za dobu svého působení ve funkci starosty pamatuji jediný případ. Než psa umístíme do útulku, snažíme se mu najít domov mezi obyvateli,“ uvedl starosta Nechanic Jiří Pechar. Za pobyt v útulku se totiž platí nemalé částky, které jsou buď účtovány jednorázově nebo za každý strávený den. Hradecký útulek požaduje sto korun denně.

„Navíc je město pak povinné na nalezence po dobu jednoho roku přispívat. Jsou to nemalé částky, a proto se snažíme psa umístit do rodiny ihned,“ přitakal Pechar. (sir)

Strážníci vzpomínají i na setkání se pštrosem

Určitou kuriozitou v činnosti strážníků bývá již tradičně řešení oznámení občanů, týkající se zvířat. Během loňského roku přijali strážníci např. osm žádostí o odchyt srnky, šestkrát zachraňovali mládě poštolky, kalouse nebo holuba. Devětkrát odchytávali labuť procházející se po rušné vozovce.

Pětkrát volali vystrašení obyvatelé, že nalezli doma hada (ve všech případech se jednalo o užovku, která byla po odchytu vypuštěna do volné přírody). Zajímavé bylo i setkání obyvatel Hradce Králové s fretkou pobíhající v herně Obchodního domu Carrefour a nijak neobvyklá nejsou oznámení občanů týkajících se problémů s netopýrem, (jeho kolonie se usídlila v jedné z chatek u Stříbrného rybníka a jejímu odstěhování pomohla až hlasitě puštěná hudba, nebo byl netopýr zavěšen v bytě na počítači), veverkou, rojem včel, koněm nebo splašenou jalovicí.

Strážníci vzpomínají i na setkání se pštrosem, kterého odchytávali na poli nedaleko ČKD.

Činnost je skutečně různorodá a řešení jednotlivých situací vyžaduje, aby strážníci byli odborně připraveni na téměř každou situaci.

Městská policie Hradec Králové za rok 2007 odchytla na katastrálním území města356 psů , - letos, do dnešního dne, 70 toulavých nebo opuštěných psů. Není výjimkou, že nalezne psa přivázaného u stromu, na kterého upozornili občané, kteří nebyli lhostejní k jeho osudu. Vzhledem k omezené kapacitě útulku se může stát, že je problém umístit dalšího psa, je to ale vyjímečná situace. Zatím vždy paní Skalická z útulku tuto situace alespoň provizorně vyřešila. O nemocná zvířata se starají pracovníci útulku, kteří popřípadě zajistí nemocným zvířatům veterinární péči.

Strážníci, kteří mají speciální odchytové zkoušky, psa odchytí a zjistí, zda pes má registrační známku nebo tetování, pomocí kterého je možné najít jeho majitele. Pokud pes známku ani tetování nemá, je odvezen do Městského útulku pro opuštěná zvířata v Hradci Králové - Věkoších, se kterým již řadu let MP HK úzce spolupracuje. Za pobyt zvířete, je cena za jeden den stanovena ve výši 100 Kč. Kapacita útulku je kolem 40 míst, to je v současné době nedostačující. Očekává se, že nový útulek, jehož výstavba by měla být dokončena v dubnu letošního roku a jehož kapacita bude 80 míst, pomůže vyřešit potřeby krajského města. Útulek bude sloužit nejen pro psy, ale i pro nalezené kočky.

Pro ostatní toulavá zvířata, která nelze umístit do útulku, se kontaktují chovatelé těchto druhů zvířat a Záchranná stanice ohrožených zvířat v Jaroměři.

O čipování se zatím v Hradci Králové neuvažuje.

Proti chovatelům psů, kteří nedodržují ustanovení vyhlášky, postupuje MP v souladu s přestupkovým zákonem č. 200/1990Sb. a je oprávněna udělit blokovou pokutu do výše 1000 Kč, ve správním řízení až 30000 Kč.

Veřejnoprávní smlouvou je ošetřen odchyt v obci Černilov, kde se psi umísťují do připravených kotců v obci, nevozí se do HK. Cena odchytu je stanovena na 916 Kč.

Předměřice a Třebechovice zajištěn odychyt našimi strážníky nemají. Za odchyt v HK se neplatí, je to rámci služby MPHK.

Psovodi a odchytáři - to je specializace, na kterou musí mít strážníci složenou zkoušku.

Eva Čížková, tisková mluvčí hradecké MP

Pes ve službě městské policie

První zmínky o psech sloužících k policejní práci pocházejí z roku 1900 z Belgie, kde byl pes využíván ke kriminalistickým účelům.
U nás začali psi sloužit s četníky kolem roku 1910 v Ostravě a Frynštátu. Od té doby, s několika přestávkami, se psi stali nedílnou součástí policejní práce. Jejich výcvik se neustále zlepšuje a zdokonaluje.


Psi u obecní či městské policie jsou využíváni především k hlídkové a strážní službě, ve dne i v noci, k zajištění veřejného pořádku, k likvidaci výtržnosti, kontrolám objektů, při sportovních utkáních apod. Psi a psovodi jsou účinným prostředkem ke sjednání pořádku a to i jen jako prevence. Mnohdy si pes vynutí více respektu, než skupina strážníků.

Strážník je oprávněn použít psa namísto nebo vedle donucovacích prostředků.
Psovod i pes musí mít úspěšně složenou zkoušku před komisí Ministerstva vnitra.

U Městské policie slouží v současnosti tři psi. Další dva se připravují ke zkoušce, které se mohou zúčastnit, jsou-li starší 14 měsíců. Zkouška je platná 2 roky a pak ji musí znovu obhájit.

Výchova a výcvik začíná již u malého štěněte, které si musí zvykat na psovoda a svůj nový domov. Zde začíná tzv. výchova – pes musí perfektně zvládat např. jízdu vozem, chůzi po velmi rušné komunikaci, ale také např. nastupování do vlaků, autobusů, chůzi kolem zuřivě štěkajícího psa … To vše musí být pro psa samozřejmostí a nedá se ve výcviku ošidit. Výchova a výcvik je nenásilná, každodenní práce psa a psovoda.

Smyslem výcviku je provádění jednotlivých cviků na povel psovoda, ať už slovní nebo povel posunkem (můžou nastat situace, kdy nemůže psovod mluvit a potřebuje psa ovlivnit). Měl by směřovat k rychlému a radostnému plnění úkolů, jedině tak bude služební pes dobrým partnerem. Do výcviku patří např. ovladatelnost na vodítku, aport, štěkání na povel, skok přes 1m překážku, klid při střelbě, pes musí být schopen prozkoumat terén i objekt, označit ukrytou osobu (štěkáním), musí zvládnout zákrok v místnosti, eskort osoby, obranu psovoda, zadržení pachatele a ještě spoustu dalších cviků….

Psovodi MPHK a jejich psi mají za sebou spoustu úspěchů, za nejcenější považují umístění na Mistrovství republiky MP s mezinárodní účastí, kde se psovod P. Svatoš fenou NO Brook Grande Desperado, vítězkou mnoha závodů, umístil na 1. a 3. místě. Psovod L. Kašpar na Mistrovství ČR ve výkonu služebních plemen obsadil se svým psem, v průběhu několika let 1.,2.,3. a 4. místo. (Psovod J. Matuška.)


Služební psi jsou velmi oblíbení při prezentacích městské policie, na kterých psovodi a jejich psi ukazují, co umí. Tyto ukázky jsou pořádány pro děti mateřských a základních škol, ale i pro širokou veřejnost. Občané i děti mají možnost promluvit si s psovodem a dozvědět se spoustu zajímavých věcí, které se týkají výcviku, výchovy psa, ale i práce u MP.