„Strážníci hradecké městské policie a ochránci přírody přijímají v posledních dnech větší množství telefonátů, ve kterých lidé oznamují nález vypadlých ptáčat,“ informuje Městská policie Hradec Králové na facebooku. Podle strážníků a ochránců ze Záchranné stanice Jaro Jaroměř se ale ve většině případů nejedná o ptáčata vypadlá, ale dobrovolně vylétlá.

„Opouští hnízdo ještě v době, kdy neumí dokonale létat a dorozumívají se mezi sebou kontaktními hlasy. Rodiče tedy o každém z mláďat dobře ví a pravidelně je krmí,“ vysvětlují strážníci. Jak takovým ptáčatům mohou lidé pomoci? Na mláďata ptáků na rozdíl od mláďat savců může člověk sahat, nehrozí riziko, že je rodiče opustí. „Nejlépe je posadit ptáče na větev stromu, sloupek od plotu nebo hromadu dřeva,“ radí strážníci spolu s ochránci.

Na nedělním krajském sletu v Hradci Králové vytvořilo 274 sokolů nový český rekord.
Sokolové v Hradci Králové vytvořili i v hustém dešti nový český rekord

Pokud je ptáče v místě, kde mu nehrozí žádné vážné ohrožení, tedy v lese, na zahradě, na okraji pole, v koruně stromu či hromadě dřeva, není třeba si ho všímat, ve většině případů opravdu není opuštěné. To ale neplatí pro mláďata rorýsů. „Mláďata vypadlá z hnízda rodiče na zemi nekrmí a jsou proto odsouzená k smrti. Pokud takováto mláďata najdete, ihned volejte na nejbližší záchrannou stanici,“ uvádí Jaro Jaroměř na svém webu.

Podívejte se, jak se krmí rorýsí dorostenec v záchranné stanici ČSOP:

Zdroj: ČSOP

Pokud jakékoliv ptáče lidé najdou na rizikových místech, pomoc je na místě. Když je ptáče například na chodníku, silnici či v městském parku s volně pobíhajícími psy, je vhodné ptáče opatrně odchytit do ruky a usadit na bezpečnější místo poblíž. „V případě, že je mládě zraněné, kontaktujte linku 156, strážníci jej odchytí a předají do záchranné stanice,“ doplňuje městská policie.