Sčítat může třeba celá rodina

Nashromáždit co nejvíce dat pro zkušené ornitology - to je jeden z hlavním cílů národního projektu Ptačí hodinka, během kterého mohou zájemci sčítat ptáky na krmítkách. Sčítání ptactva je vytvořené tak, aby se do něj mohli zapojit prakticky všichni - odborné znalosti z ornitologie totiž nejsou nezbytné.

„Je to jednoduché sledování ptáků na krmítku během jedné hodiny. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. "Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Hořáková.

Koňadra předčila vrabce

Při loňském sčítání byla vítězkou v Královéhradeckém kraji sýkora koňadra (2927), kterou zaznamenalo přes 85 procent ze 757 pozorovatelů. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec domácí (2656), který přeskočil svého „bratrance“ vrabce polního (2029). Pětici nejčastěji pozorovaných druhů doplnila sýkoru modřinka a zvonek zelený. V první desítce nejpočetnějších druhů skončil ještě kos černý, stehlík obecný, hrdlička zahradní, pěnkava obecná a čížek lesní.

Na krmítka létají, i když nemrzne

Během víkendu mohou zájemci průběžný stav sčítání sledovat on-line na ptacihodinka.birdlife.cz. Například včera do 16 hodin se sčítání v Královéhradeckém kraji účastnilo 77 lidí a v průběžném pořadí vedla favoritka sýkora koňadra před vrabcem polním, přičemž průměr ptáků na jedno hodinové sčítání lehce převyšoval 30 kusů.

I když se zdá, že letošní teplý průběh zimy nenutí ptáky až tolik využívat nabídku krmítek, tak opeřenci je přesto využívají. „Přece jen je zima, období vegetačního klidu a potravy se jim v přírodě tolik nenabízí, takže jsou motivovaní na ta krmítka lítat – i když možná ne až tolik, jako kdyby mrzlo a byl sníh,“ je si vědoma Dita Hořáková.

Padne letos rekord?

Ptačí hodinka patří do Mezinárodního sčítání vodních ptáků, které má letitou tradici. Díky dlouhodobému sbírání dat lze vyhodnotit, jak ptáci reagují na globální klimatické změny. Lidé, kteří se do projektu zapojí, mohou získané výsledky vyplnit do sčítacího formuláře, který je na výše uvedených stránkách a odeslat elektronicky nebo poštou. Díky této celosvětové akci mají odborníci k dispozici informace o velikosti populací ptáků a jejích změnách.

Celorepublikově se před rokem sčítání zúčastnilo přes 14 tisíc lidí, letos by zájem mohl být ještě větší. Mnoho účastníků loni sčítalo postupně více hodin. Rekord v počtu sčítání od jednoho pozorovatele padl v Miletíně na Jičínsku, který ptáky na krmítku počítal 14 hodin.

Jiří Řezník