Varhany v Městské hudební síni v Hradci Králové jsou předimenzované, moc se nepoužívají a do neratovského kostela se hodí. Tak znělo stanovisko hradeckého magistrátu letos na jaře. V Neratově by z hudebního nástroje měli radost, jen na něj nemají finance. Ty by měl poskytnout krajský úřad. Jde přibližně o dva miliony korun. Od té doby se věci mnoho nepohnuly, kraj by však měl jednat příští týden.

„Myslím, že pravděpodobně nějakou částku uvolníme, dva miliony je však poměrně velké sousto, uvažujeme o rozdělení částky na několik let. Ale to je pouze můj návrh, všechno závisí na jednáních příští týden, až se vrátí pan hejtman z dovolené,“ uvedl Helmut Dohnálek, náměstek krajského hejtmana. „Jsem si vědom, že vůle na krajském úřadu je, tak doufáme, že to pro nás dopadne příznivě,“ řekl Josef Suchár, páter církve Neratov.

Magistrát přemýšlí o tom, že by finance z prodeje varhan z hudbení síně věnoval nadačnímu fondu pro varhany hradecké Filharmonie. Jejich výroba se táhne už mnoho let, je provázena trestními oznámeními, soudy. Výsledkem je vyrobená část varhan za zhruba čtyři miliony, celková částka potřebná na pořízení nástroje se pohybuje kolem 16 milionů korun. „Rádi bychom vyčlennili peníze na mediální kampaň, jejíž výtěžek půjde na konto nadačního fondu, bude o tom jednat zastupitelstvo,“ uvedl Josef Krofta, náměstek primátora.