Avizovaného boje o post náměstka primátora pro oblasti školství, sociálních věcí či zdravotnictví se na pondělním zastupitelstvu zúčastnili nakonec pouze dva kandidáti. Z boje proti politickému matadorovi Martinu Soukupovi (ODS) a nominantce hnutí ANO Andree Turkové krátce před tajným hlasováním překvapivě odstoupil Martin Hanousek (ZPHZ). Toho na post náměstka nominovali Piráti. „Možná by moje kandidatura byla dobrá provokace. Ve chvíli, kdy současná koalice nemá žádnou podporu, ale nemá moje kandidatura smysl. Pouze bychom se tam vzájemně trápili. Nominaci odmítám a kandidovat nebudu,“ nechal se těsně před hlasováním slyšet Martin Hanousek. Podle něj by byla jeho nominace možná jen v době, kdy by odstoupilo celé vedení města. Ostatně k rezignaci už dříve opakovaně vyzvala primátora Alexandra Hrabálka (ODS) většina opozice.

Volby se tak nakonec zúčastnili pouze dva kandidáti. Oba přitom zastupovali strany z vedení města. Byť už spolu nemají ODS a hnutí ANO koaliční smlouvu, nadále na radnici spolupracují. Přesto se na jednom kandidátovi nedohodly. "Odstoupení Martina Hanouska mě mrzí. Nevolíme podle koaliční smlouvy, potřebujeme ale dovolit vedení města," řekl před volbou Soukup, který už dříve zastával funkci náměstka primátora osm let. Jenže on ani Andrea Turková v tajné volbě neuspěli.

Erik Andersson
Po otřesu mozku spadl do temnoty, teď hokejista Andersson pomáhá

Naprostá většina opozice tajnou volbu bojkotovala. Hlasovací lístek si nepřevzal žádný zastupitel z Pirátů a Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ). Nehlasovala ani většina Hradeckého demokratického klubu (HDK) a Koalice pro Hradec (KPH). Kromě zastupitelů z hnutí ANO a ODS se volby účastnili pouze tři zástupci KSČM, Ladislav Škorpil z HDK a Jan Čáp z KPH. Výsledky tajného hlasování naznačují, že ani jedna z "koaličních" stran neustoupila ze svých pozic. Pro Andreu Turkovou tak hlasovalo 13 zastupitelů, pro Martina Soukupa šest. Výsledky tak prakticky kopírovaly rozložení sil v zastupitelstvu, kde má ANO 11 zastupitelů a ODS pět. Nikdo tak nedocílil potřebných 19 hlasů a Hradec Králové tak dál zůstává bez klíčového náměstka.

Paralýzu vedení města pak dokonal marný boj o zvolení Jiřího Kose (ANO) městským radním. V tajné volbě získal jen 15 hlasů, pravděpodobně ho tak nepodpořila ani podstatná část ODS. Spolupráce ANO s ODS ve vedení města tak dostala další trhlinu. Aktuálně má městská vláda jen 9 členů z 11. Čtyři radní má ODS, další čtyři hnutí ANO. V radě zůstává i opoziční politik Adam Záruba (ZPHZ). Už od prosince také městu chybí jeden z náměstků primátora. Před Vánoci odvolali zastupitelé Věru Pourovou (ANO). Ve funkci náměstka pro majetek a městské organizace ji v únoru nahradil stranický kolega Pavel Marek (ANO). Na stejném zastupitelstvu však došlo k odvolání Martina Hanouska (ZPHZ) z funkce náměstka pro školství, sociální věci, zdravotnictví a životní prostředí. Tato široká gesce nemá plnohodnotného šéfa ani tři měsíce poté.