„Fligny, koks a kutilové je velice vtipná komedie o partičce břídilů, kteří však touží být opravdovými drsnými mafiány," popisuje čtvrtou premiéru letošní sezony dramaturgyně Jana Slouková. Klicperovo divadlo ji uvede tuto sobotu na hlavní scéně.

Sprostými slovy se
v komedii nešetří

Kápo Sergio, mlátička Ritchie, Frankie, židovský kokainista Tony a homosexuál Jo. Partička břídilů, která to rozbalí ve hře Fligny, koks a kutilové. „Když se tato banda rozhodne udělat vloupačku do starého zámku, probourat se tlustou zdí a sebrat z ní dávný lup, je jasné, že o zábavu bude postaráno," říká o komedii dramaturgyně Jana Sloukové. Na hru se může až od patnácti let. A tohle hlavně kvůli dávce sprostých slov, kterými se na scéně rozhodně nešetří.

Inscenace pochází z pera francouzského dramatika alžírského původu, který se navíc hradecké premiéry osobně zúčastní a už se prý nemůže dočkat. Ve hře sázel především na slovní humor, diváci se tak prý mohou těšit na spousty vtipných hlášek, a také dost ostrá slova.

„Je pravda, že lidé nejsou zvyklí slyšet sprostá slova v divadle. Nicméně nijak se pak neomezují, když někdy sami takto promlouvají ke svým dětem nebo manželkám," prohlásil o hře Fligny, koks a kutilové její autor Mohamed Rouabhi.

„Lidé jsou vždy trochu šokováni tím, co vidí nebo slyší na jevišti. O mých hrách se říká, že jsou násilné," dodává herec, režisér, dramatik a scénárista v jedné osobě.

Režie se ujal Jan Frič. Na komedii mu prý učaroval její ujetý humor. A také spousta dnes už třeba zapomenutých nadávek a urážek. „V neposlední řadě mě hra lákala kvůli tomu, že je pro partu chlapů, kteří hrajou debily, a pro to je v Hradci skvělá parta," připomíná další motivaci Jan Frič.

V roli drsňáka Sergia, který partičku vede, se divákům představí Jiří Zapletal, jako jeho pravá ruka Jiří Panzner a coby židovský kokainista Ondřej Malý. V dalších rolích uvidíme například Vojtěcha Dvořáka, Jakuba Tvrdíka nebo Pavlínu Štorkovou.