Na tohle všechno by podle královéhradeckých hasičů měli dávat lidé pozor při nákupu zábavné pyrotechniky.

„Mimořádné kontroly obchodních řetězců a prodejců pyrotechniky jsme zahájili již před Vánocemi. Oproti předchozím letům se situace zlepšila. Zákazníci by rozhodně měli nakupovat v kamenných obchodech, a ne u stánků. Ty jsou velmi obtížně kontrolovatelné,“ uvedl Josef Petrák, náměstek pro prevenci Hasičského záchranného sboru Královéhradec­kého kraje.

Okrajově si na prodejce dělobuchů posvítila i Česká obchodní inspekce. Ta však již od loňského roku tyto kontroly provádí jen sporadicky.

„Změnila se legislativa. Avšak v lokalitách, které byly již dříve problémovější, stále obchodníky s pyrotechnikou monitorujeme. Jedná se například o Trutnov, Náchod nebo Vrchlabí,“ objasnil ředitel hradecké pobočky České obchodní inspekce Karel Nohejl.

Při výběru silvestrovských petard by se zákazníci měli také podívat, do jaké skupiny patří. Volně prodejná je pouze první a druhá kategorie. Další dvě jsou určeny jen odborníkům.

OTÁZKA PRO mluvčí hasičů Martinu Žahourkovou

Na co si dávat pozor při nákupu a používání pyrotechniky?
Zábavní pyrotechniku nakupujte vždy v kamenných obchodech, neporušenou, nepomačkanou, suchou, s platným datem použitelnosti. Chybět nesmí český návod opatřený značkou státní zkušebny. U stánků v tržnicích se často prodávají výrobky nekvalitní, špatně uskladněné, a tedy nebezpečné. Při odpálení dodržujte bezpečnou vzdálenost, obvykle tak dvacet až třicet metrů. Pokud pyrotechnika při odpálení nefunguje, nechte ji dvacet minut ležet na zemi a pak dejte do vody.

Zábavní pyrotechnika mizí z pultů ve velkém

Konec roku se kvapem blíží a v obchodech s pyrotechnikou se dveře netrhnou. Potvrdila to i naše úterní návštěva v královéhradecké prodejně Fóry a žerty. Ačkoliv si sem chodí zákazníci kupovat různé „bouchací“ legrácky i při jiných příležitostech, Silvestr rozhodně v počtu prodaných rachejtlí a ohňostrojů kraluje. I ten letošní bude ozářen rachejtlemi.

Zábavní pyrotechnika je rozdělena do čtyř kategorií. První, do níž spadají například neškodné bouchací kuličky, lze svěřit do rukou i školákům. Světelné efekty z druhé kategorie, jichž je na pultech většina, mají odpalovat osoby starší osmnácti let. Pokud se přidrží návodu, zvládnou to bez problémů. „Parádičky“ zařazené do zbývajících dvou skupin vyžadují proškolenou obsluhu, v obchodech je běžně neseženete.

Na co si dát při nákupu zábavné pyrotechniky pozor:

• Zábavní pyrotechniku nakupujte vždy v kamenných obchodech, neporušenou, nepomačkanou, suchou, s platným datem použitelnosti a s českým návodem opatřeným značkou státní zkušebny!!! Na stáncích v tržnicích se prodává často pyrotechnika nekvalitní, špatně uskladněná – NEBEZPEČNÁ!!!

• Výrobky před zapálením vždy pevně upevněte a zabezpečte před překlopením, popř. pádem

• Od zajištěné pyrotechniky se po iniciaci vzdalte do bezpečné vzdálenosti – 20 – 30 m

• Nikdy se nenaklánějte nad již zapálený výrobek, i kdyby na chvíli přestal fungovat. Lehce narušená zápalnice může několik minut prohořívat a výrobek může pokračovat v činnosti, kdy to budete nejméně čekat. Takový výrobek nechte min. 20 minut ležet a poté jej namočte do vody. Vždy dodržujte bezpečnou vzdálenost od efektu – nevyvrátíte si krky a zbloudilé světličky k Vám nedoletí. Nikdy si sami neupravujte výrobek, úpravou pouze snížíte jeho konečný efekt

• Nepoužívejte pyrotechniku v blízkosti nemocnic, škol, ale ani v blízkosti našich starších spoluobčanů a samozřejmě čtyřnohých mazlíčků – vystavujete je tím velkému stresu

• Pokud se chcete blíže seznámit se zákony, popř. pyrotechnickými efekty, můžete tak učinit např. na internetové adrese www.ohnostrojenachod.wz.cz.

Na úplný závěr Vám chceme doporučit použití výrobků schválené zábavné pyrotechniky, nikoliv výrobků podomácky vyrobených případně vojenských imitačních prostředků.