„Zábavní pyrotechniku by lidé měli nakupovat pouze u autorizovaných prodejců. Předměty nesmějí být poškozené ani navlhlé, obal nesmí být potrhaný. Každý nakupující musí dostat i návod výrobců v českém jazyce, který informuje, jak zboží bezpečně skladovat a používat. Veškerá zábavní pyrotechnika musí být označena certifikační značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti,“ připomíná mluvčí východočeské policie Lenka Burýšková s tím, že s pyrotechnikou by měli manipulovat pouze lidé starší osmnácti let.

Inspektoři České obchodní inspekce v Hradci Králové dosud uskutečnili asi dvacet kontrol u prodejců zábavní pyrotechniky. Podle ředitele inspektorátu Karla Nohejla inspektoři zatím nezjistili závažné nedostatky. V úterý však v České Třebové u jednoho prodejce objevili tři kulové bomby, když každá váží asi deset kilogramů. „Neměly správné označení, byly zjištěny i další závady. Je podezření, že se tyto výrobky nesmějí prodávat na trhu. Proto jsme kulové bomby zajistili a předali státní policii,“ řekl nám včera ředitel Nohejl.

Více práce mají na přelomu starého a nového roku nejen zdravotníci, ale i hasiči. „Se zábavní pyrotechnikou je možné manipulovat pouze na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od jiných objektů, jako jsou domy, zaparkovaná auta, keře a stromy,“ upozorňuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Při silvestrovských oslavách by lidé měli mít ohledy i na zvířata. Zejména u psů vyvolává stres hluk, který provází ohňostroj.

Na co si dát při nákupu zábavné pyrotechniky pozor:

• Zábavní pyrotechniku nakupujte vždy v kamenných obchodech, neporušenou, nepomačkanou, suchou, s platným datem použitelnosti a s českým návodem opatřeným značkou státní zkušebny!!! Na stáncích v tržnicích se prodává často pyrotechnika nekvalitní, špatně uskladněná – NEBEZPEČNÁ!!!

• Výrobky před zapálením vždy pevně upevněte a zabezpečte před překlopením, popř. pádem

• Od zajištěné pyrotechniky se po iniciaci vzdalte do bezpečné vzdálenosti – 20 – 30 m

• Nikdy se nenaklánějte nad již zapálený výrobek, i kdyby na chvíli přestal fungovat. Lehce narušená zápalnice může několik minut prohořívat a výrobek může pokračovat v činnosti, kdy to budete nejméně čekat. Takový výrobek nechte min. 20 minut ležet a poté jej namočte do vody. Vždy dodržujte bezpečnou vzdálenost od efektu – nevyvrátíte si krky a zbloudilé světličky k Vám nedoletí. Nikdy si sami neupravujte výrobek, úpravou pouze snížíte jeho konečný efekt

• Nepoužívejte pyrotechniku v blízkosti nemocnic, škol, ale ani v blízkosti našich starších spoluobčanů a samozřejmě čtyřnohých mazlíčků – vystavujete je tím velkému stresu

• Pokud se chcete blíže seznámit se zákony, popř. pyrotechnickými efekty, můžete tak učinit např. na internetové adrese www.ohnostrojenachod.wz.cz.

Na úplný závěr Vám chceme doporučit použití výrobků schválené zábavné pyrotechniky, nikoliv výrobků podomácky vyrobených případně vojenských imitačních prostředků.