Městští radní vyloučili společnosti Omnipol a Sdružení pro měření rychlosti. Záměr radě předložila firma Gordion, která tendr zajišťuje.

„Nepředložily všechny požadované dokumenty. Jedna zfirem neměla živnostenský list na měření rychlosti a druhá zase nedoložila bankovní záruku,“ zdůvodnil rozhodnutí mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Ve výběrovém řízení tak pokračují pouze dvě pražské firmy, Czech Radar a AŽDPraha.

Síť sedmdesáti pevných radarů by měla provozovat městská policie. Prvních 17přístrojů mělo vHradci sloužit už vzávěru letošního roku. Už nyní je jasné, že tento termínpadne.

„Firma Gordion teď čeká na odborné posudky expertů, kteří mají uzbývajících nabídek zhodnotit kvalitu radarů a informačního systému. Měla by také zajistit stanovisko právníků. Kdy soutěž skončí zatím není jasné,“ řekl ředitel Městské policie vHradci Králové Miroslav Hloušek.

Radary sfotografickým zařízením budou pracovat automaticky 24hodin denně. Snímky usvědčí řidiče ipři snížené viditelnosti. Systém předá přestupky strážníkům, kteří budou ukládat pokuty. Pohledávky by měla od řidičů vymáhat vybranáfirma.

„Za čtyři roky získáme 1,18miliardy korun. Počet přestupků by se ale měl snížit na třicet a později až na deset procent,“ dodal Hloušek.(raš)