Americký radar, který by měl stát v brdských lesích, vyvolává protichůdné názory. A to i u obyvatel Hradce Králové. „Máme svoji armádu, ať si nás ohlídá sama. Nepotřebujeme žádný radar, a už vůbec ne přítomnost cizích vojáků,“ řekl 64letý Zdeněk Rainet. Dodal, že by se o věci mělo rozhodnout v referendu, protože politikům se nedá věřit.

Oproti tomu 29letý Filip Janošek s umístěním základny souhlasí a poslední slovo by nechal právě politikům. „Hrozba terorismu je jasná, to je hlavní důvod. Radar by se ale měl začlenit do struktur NATO. Že s tím přišli Američané první, je trochu ostuda. Měl tu být z jejich iniciativy už dávno,“ uvedl Filip Janošek.

Jinde na Hradecku už dobře vědí, jak se žije ve stínu takového zařízení. V Nepolisech je umístěn armádní Páteřní radar protivzdušné obrany NATO, předtím tu léta stály sovětské přístroje. Na podobná zařízení jsou v Nepolisech prostě zvyklí.

Jaké stanovisko jste k základně zaujali vy? Máte o ní dostatek informací? Hradecký deník připravuje pro veřejnost diskusi, které by se měl zúčastnit vládní zmocněnec pro komunikaci o radaru Tomáš Klvaňa a Peter Bednarčík z hradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany. Beseda, ve které dostane prostor k dotazům i publikum, se bude konat 19. listopadu od 18 hodin v malém sále Adalbertina.

Ptali jsme se mezi obyvateli Hradce Králové:

Jaký máte názor na umístění radarové základny v Brdech?

Vadila by vám přítomnost cizích vojsk na našem území? Jste pro nebo proti referendu?

Martin Brouček, 41 let

Ještě jsem o tom moc nepřemýšlel, ale jsem spíše proti. Určitě by mně vadila přítomnost cizích vojáků, to je asi hlavní důvod proč s umístěním radaru nesouhlasím. Jsem pro referendum.

Emil Doležal, 24 let

Jsem proti radaru. Přijde mi, že si Američané pouze snaží vybudovat v Evropě silnější pozici a všechny argumenty pro výstavbu radaru jsou jen zástěrkou, jak rozšířit svou sféru vlivu. Určitě bych byl pro referendum.

Martina Turková, 27 let

S umístěním radaru nesouhlasím. Nemám ráda války a bojím se jich. Radar by jen ohrožení přitáhl. Přítomnost cizích vojáků by mně taky vadila. Byla bych pro referendum.

Zdeněk Rainet, 64 let

Máme svoji armádu, ať si nás ohlídá sama. Nepotřebujeme žádný radar a už vůbec ne přítomnost cizích vojáků. Jsem pro referendum, politikům se nedá věřit.

Filip Janošek, 29 let

Souhlasím s umístěním radaru. Hrozba terorismu je jasná, to je hlavní důvod. Měl by se ale začlenit do struktur NATO. Že s tím přišli Američané první, je trochu ostuda, radar tu měl být z jejich iniciativy už dávno.Ale jsme členové NATO, náš vzdušný prostor je už dlouho spojenci využívaný, takže to není problém. Rozhodování o radaru bych nechal na politicích.