Nový přístroj by měl stát kolem devíti set tisíc korun. Starý radar bude sloužit jako záložní, protože požadavků od komisí místních samospráv a samotných občanů na měření rychlosti v určitých oblastech stále přibývá.

„Není to zbytečná investice? Řidiči stejně zpomalí pouze na úseku, který je vyznačen tabulemi, které na měření rychlosti upozorňují. Za peníze by se mohly nakoupit právě ty tabule,“ řekl s lehkou nadsázkou zastupitel Ladislav Škorpil.

Měření rychlosti, tak jak to dělá městská policie, je poměrně složitým procesem. Je nutné nejprve požádat státní policii o souhlasné stanovisko, že strážníci mohou v daném úseku rychlost měřit. Pak musí ještě na odbor dopravy radnice doputovat žádost o umístění přesnosného značení a pak už je možné řidiče kontrolovat. Ti však většinou, jakmile spatří upozorňující ceduli, zpomalí a za tou druhou opět akcelerují.

„Zařízení funguje bez problémů tak tři čtyři roky, pak už se začínají objevovat poruchy, jejichž opravy jsou poměrně finančně náročné. Navíc vývoj technologie jde dopředu,“ zdůvodnil nákup radaru Miroslav Hloušek, ředitel městských strážníků.

Podle něj je v Hradci několik desítek úseků, které jsou rizikové a díky radaru tam řidiči zpomalí. Jedná se například o komunikace u základních škol a dětských hřišť. Hodně se radar využívá v ranních hodinách, kdy lidé jezdí do práce a děti chodí do škol. Měří se hodně i odpoledne, kdy se vrací.