Hradec Králové/ Měření rychlosti aut a hlídání jízdy na červenou hodlá hradecká radnice svěřit soukromé firmě. Výběrové řízení na zakázku v hodnotě 700 milionů korun již město vypsalo. Vedení radnice odhaduje, že za čtyři roky provozu získá na pokutách 1,18 miliardy korun.

Počet přestupků se sníží na třetinu


„Systém by měl fungovat tak, že firma ve městě nainstaluje kolem sedmdesáti stacionárních radarů. Zaznamenané přestupky předá městské policii, která bude ukládat pokuty. Firma by měla rovněž pro město vymáhat od řidičů pohledávky,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Prvních 17 zařízení na měření rychlosti a hlídání jízdy na červenou by mělo začít fungovat už na konci letošního roku. „Pokud chceme dopravu ovlivnit, musíme zařízení nainstalovat na hodně místech po celém městě. Hradec je tranzitním městem a největší problémy jsou na městském okruhu,“ řekl ředitel městské policie Miroslav Hloušek.

Radary s fotografickým zařízením budou pracovat automaticky 24 hodin denně. Kvalita snímků musí být taková, aby chybující řidiče šlo usvědčit i při snížené viditelnosti.

Při zavedení systému se město podle Hlouška inspirovalo v zahraničí. V Česku nikdo podobný systém nemá.
„Očekáváme, že se počet přestupků do tří měsíců sníží na třicet procent a někde až na deset procent,“ dodal ředitel městské policie.