„Od 1. května 2023 do 30. dubna letošního roku uložili úředníci pokuty za 20 milionů 774 tisíc korun,“ nahlíží do statistiky mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková. Z toho už provozovatelé aut zaplatili víc než 17 milionů korun. Od této částky se ale musí odečíst náklady na provoz a vymáhání pokut. Jednak práce městské policie, která přestupky validuje, a magistrát také musel na řešení pokut vyčlenit 5,5 úvazku úředníků.

Přestupků v Hradci Králové postupně ubývá. Za rok provozu radarů jich úředníci projednali 24 576. Čísla za letošní duben přitom ještě nemusí být definitivní. Z měsíčních statistik vyplývá, že počet udělených pokut postupně klesá. „Nejvíc přestupků bylo projednáno loni v červnu, bylo to 4821. Letos v březnu jich pak evidujeme 1218,“ uvádí Kateřina Rohlíčková.

Kusy hovězího se krájí na řízky.
Sušené maso z bývalého masokombinátu v Březhradu pomáhá i ukrajinské armádě

Podle náměstka primátorky pro dopravu Miroslava Hlouška bylo měření rychlosti v krajském městě potřebné. Požadovaly ho i některé komise místní samosprávy. „Po několika měsících se systém ukázal jako účinný a tam, kde jsme to požadovali, skutečně řidiči zlepšili svoji kázeň a nejsou tam takové problémy jako v minulosti,“ říká Miroslav Hloušek, který připomíná, že účelem zavedení automatických radarů nebylo vybírání pokut, ale větší bezpečnost dopravy.

„Peníze z pokut jdou do rozpočtu města. Z této částky se snažíme vydělit prostředky pro rozvoj cyklodopravy nebo pro rozvoj bezpečnosti především u škol,“ dodává Hloušek.

Radary měří rychlost na osmi místech města a kamery pak hlídají průjezd na červenou na dvou hradeckých křižovatkách. Za rok provozu zaznamenaly 966 přestupků.

Penalizační modul stál 20 milionů korun a je součástí Inteligentního dopravního systému (IDS), který reguluje dopravu v Hradci Králové víc než rok. „S instalací tohoto systému se v Hradci Králové snížila nehodovost, hlavně v nočních hodinách, protože dříve semafory v noci nefungovaly a tyto nové jsou v provozu 24 hodin denně,“ komentuje fungování IDS mluvčí policie na Hradecku Iva Kormošová.

S novým elekromobilem bude v Hradci Králové dojíždět k zásahům lékař.
Záchranářský elektromobil v akci. Jen za první den měl sedm výjezdů

Zpátky ale k měření rychlosti. Nejvíc ji řidiči překračují na městském okruhu v ulici Antonína Dvořáka, kde se měří úsekově. Tady systém zachytil největší počet přestupků, tedy celou polovinu ze všech ve městě. Vůbec nejvyšší překročení rychlosti pak naměřily radary na úsekovém měření v Koutníkově ulici. „Stalo se tak ve směru do centra loni v listopadu. Řidič jel rychlostí 110 kilometrů za hodinu. Provozovatel vozidla zaplatil pokutu 7 tisíc korun,“ popisuje takřka kriminální jízdu mluvčí města Kateřina Rohlíčková. K odebrání řidičáku to ale nevedlo. Systém řeší přestupky s provozovateli vozidel, což nemusí být řidiči.

Radary jsou nejen na městském okruhu, ale nově se také loni na jaře objevily u tří hradeckých škol u ZŠ SNP, v Úprkově ulici a v Malšově Lhotě. Tam se ale současně zvedla maximální povolená rychlost z 30, respektive 40 na 50 kilometrů za hodinu. Kritizovali to rodiče školáků i ředitelé škol.

Dětská skupina. Ilustrační foto.
Jak řešit nedostatek míst ve školkách? V Hradci by měly pomoci dětské skupiny

Podle města se tak stalo nedopatřením. Magistrát požádal o návrat třicítek, zatím se tak ale nestalo. „Snažíme se to neřešit jen samotnou represí, byť radary působí preventivně, jde nám i o to, abychom vytvořili smysluplný soubor opatření, která by situaci u škol zlepšila,“ říká Miroslav Hloušek. Uvažuje se o vodorovném značení, nástřiku adhezní vrstvy, která zlepšuje brzdění aut, a podobně. „Z dat z kamer před školami vyplývá, že řidiči zde překračují současnou padesátku zcela minimálně a průměrně tam auta jezdí rychlostí mezi 35 a 40 kilometry za hodinu,“ dodává Miroslav Hloušek.

Rychlost se od května 2024 automaticky měří v Hradci Králové na osmi místech, kamery pak hlídají nerespektování červené na dvou křižovatkách. Úsekové radary jsou v Koutníkově ulici a ulici Antonína Dvořáka. Šest radarů pokutuje překročení okamžité rychlosti v ulicích Úprkova, Lhotecká, Zborovská, Pouchovská, na Pražské třídě a třídě SNP. Kamery hlídají jízdu na červenou na křižovatkách v Okružní ulici a na Rašínově třídě.

Nepřehlédněte: Seniora z hořícího domu vytáhli policisté. Poté se propadla střecha

Zdroj: PČR