Jako jedno z možných řešení, jak zastavit narůstající počty usmrcených, by se mohlo jevit zavedení radarů v jednotlivých obcích.
Na Hradecku zatím žádný podobný „obecní“ radar není. „Zatím tady žádný takový radar není, je to v gesci městské a státní policie,“ uvedl Stanislav Blažek z dopravního inspektorátu.

Ve Smiřicích se však o obecním radaru na měření rychlosti uvažovalo. „Tyto aktivity vyvíjíme už delší dobu. Chtěli jsme využít služeb soukromé firmy, ale jsou s tím spojené legislativní problémy, takže jsme od toho upustili. Nákup vlastního radaru by byl nákladný,“ prozradil starosta Smiřic Luboš Tuzar.
I v jiných městech se obecní radary nevyskytují. V Chlumci měřili rychlost obecním radarem do konce loňského roku. „Po tom zvláštním rozsudku v červenci minulého roku jsme měřit přestali. Takový laserový radar, který využívá policie, stojí půl milionu. Rychlost u nás standardně měří městská policie, nejvytíženější je hlavně silnice na Nový Bydžov v Kozelkově třídě. Využíváme i služeb státní policie. Obvodní oddělení má k dispozici jeden radar, který slouží pro regiony Chlumecka, Novobydžovska a Nechanicka, takže lze říci, že dvakrát v týdnu v každém z regionů se rychlost měří,“ uvedl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. „Naše město bude kupovat upozorňovací radary, které rychlost jen ukazují. Už jsme je tady kdysi měli na zkoušku a osvědčily se, podle libosti z nich můžeme získávat statistické údaje,“ dodal Uchytil.

V Třebechovicích se také spoléhají především na strážníky a policisty. „My v tuto chvíli nemáme vlastní městskou policii, dojíždí k nám z Hradce. Měření rychlosti u nás normálně provádí městská i státní policie,“ uvedl starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec.

Diskuzi ohledně radarů na měření rychlosti loni v červenci rozproudil rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové, podle kterého soukromé firmy najímané obcemi na tuto práci nemají právo shromažďovat fotografie řidičů, kteří překročili rychlostní limit.

K hradeckému Krajskému soudu v Hradci Králové se totiž dostal případ muže, který projel obec na Trutnovsku téměř sedmdesátkou.
Radnice na základě fotografie z pevného radaru smluvní soukromé firmy rozhodla o trestu. Řidič se ovšem obrátil na soud, uspěl a rozsudek pokutu zrušil. Podle soudu má právo disponovat osobními daty řidičů jen policie. (lh)

INFOGRAFIKA: Za první čtvrtletí 2008 projelo obcemi nepovolenou rychlostí přes 66 tisíc řidičů