Jsou hradecké stavby ozdobené, nebo poničené graffiti? Každý se na tvorbu sprejerů dívá jinak. Někteří v nich vidí raubíře, jiní talentované výtvarníky.
Faktem zůstává, že radnici města stojí odstraňování následků řádění vandalů stovky tisíc ročně. Pokud by „umělce“ policisté přistihli při činu, hrozí jim i rok vězení.

Počet vandalství
(rok; počet případů; vzniklá škoda - v tisících Kč)

2010 16 268
2009 19 425
2008 23 448
2007 36 420
2006 29 524

„Od letošního 1. ledna do 31. července jsme zaznamenali patnáct případů sprejerství a objasnili jsme zhruba dvacet procent z nich. Škoda se vyšplhala na 114 tisíc korun. Přitom za stejné období loňského roku řešili policisté deset případů. Za celý rok 2010 to pak bylo šestnáct případů, při kterých vandalové způsobili škodu 268 tisíc korun,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Poslední případ, který hradečtí policisté vyšetřovali, se stal na přelomu června a července v Kotěrově ulici v centru krajské metropole. Neznámý pachatel zde postříkal červenou barvou metr čtvereční fasády pod zvonky na zdi domu. Škoda byla vyčíslena na deset tisíc korun. Nevítanou ozdobu svého domu v podobě dvou modrých nápisů ohlásili na policii koncem června také nájemníci domu v ulici Jana Masaryka.

Právě fasády, podchody, železniční vagony bývají nejčastějším cílem sprejerů. Výjimkou nejsou ani památky poničené graffiti.

Při srovnání statistik z posledních let je však patrné, že trendem je spíše ubývání těchto trestných činů. „Může to být tím, že pachateli hrozí rok vězení nehledě na výši škody, kterou napáchal. Dalším vysvětlením může být, že generace, která se tak projevovala, už odrostla,“ domnívá se Pešavová.
Stejný názor mají i pracovníci hradeckých technických služeb, kteří musejí s následky řádění vandalů s plechovkami barvy v ruce bojovat neustále. V poslední době ale nelegální kresby likvidují a přetírají méně často než v minulosti. „Město zaplatí za úklid po vandalech, do kterého se započítávají opravy poničených laviček, informačních stojanů i likvidace graffiti, kolem 400 tisíc korun ročně,“ uvedl Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové. Dodal, že vrásky na čele mu nyní dělají spíše lidé, kteří kradou poklopy kanálů a další kovové předměty kvůli zisku z jejich prodeje ve sběrných surovinách.

Legálně se mohou tvůrci graffiti vyřádit při každoročním Graffiti Street Jamu, který pořádá sdružení Prostor Pro. Pořádnou graffiti show zažije i Hip Hop Kemp, Na desáté výročí festivalu si pořadatelé připravili lahůdku v podobě Queens graffiti jamu, který bude mít mezinárodní obsazení. Jako „malířské plátno“ poslouží pozvaným umělcům z různých zemí čtyři hangáry. Pro všechny ostatní bude vyhrazena část vnější zdi hradeckého Festivalparku.

Lenka Kašparová