Zpátky do lavic se s nadsázkou tento týden v Hradci vrací nejeden „dospělák". Vrcholí tu totiž Týden vzdělávání dospělých a akce jako každý rok i letos nabízí lidem přednášky, ukázky kurzů i rady a tipy do pracovního života.

Chodí pravidelně. Už několik let…

Pan Jaromír chodí na akci pravidelně už několik let a velmi si ji pochvaluje, organizátorům by ale přece jen něco vytknul: „Přednášky, které cílí na jednu skupinu lidí, se často překrývají. Úterý a středa jsou většinou tak nabité, že vůbec nestíhám chodit na to, co mě zajímá. Čtvrtek a pátek je zase volnější. Byl bych rád, kdyby se to rozvrhlo jinak a lépe," poznamenal na adresu pořadatelů během přednášky pro začínající podnikatele.

Ne každému lze 
za 45 minut vyhovět

„Asi před dvěma lety jsem se tu zúčastnil jedné hrozně zajímavé přednášky, okrajově zmiňovala i téma koučink. Letos jsem proto dorazil speciálně na přednášku pouze koučinku. Jen mě trochu zklamalo, že tu nebylo víc praktických ukázek, které bych čekal," hodnotil letošní ročník pan Jaroslav.

Ředitel Technologického centra Hradec Králové Jan Bartoš, který přednášku vedl, přiznal, že ne každému lze za 45 minut vyhovět. „Ukazovat koučink prakticky nemá smysl. Kdybych si vytáhl někoho dopředu a koučoval ho v cizím prostředí před cizími lidmi, neotevřel by se mi a nemělo by to ten správný efekt," vysvětloval.

Valná většina přednášek i workshopů běží na půdě Úřadu práce ve Wonkově ulici, některé akce z programu ale najdete také na třídě Karla IV, Pospíšilově třídě nebo ve Svobodných Dvorech. Většina účastníků je z řad čekatelů na Úřadu práce, chodí ale také jeho zaměstnanci i veřejnost každého věku.

„Akce je určena pro opravdu širokou veřejnost. Měla by lidem vštípit do povědomí, že vzdělávat se je důležité v každém věku," vysvětluje cíl celého týdne jeho koordinátorka Věra Moderová.

Zajímavý program Týdne vzdělávání dospělých, který je zcela zdarma, mohou lidé navštívit ještě ve čtvrtek a v pátek.

Na programu je například přednáška o možnostech práce a studia v zahraničí, nácvik první pomoci, zásady správného nakupování na internetu nebo rady, jak natočit a sestříhat video v domácích podmínkách.

Při některém programu se můžete také pěkně zapotit. Organizátoři totiž zvou také na hodinu spinningu nebo na jógu pro začátečníky. Vybere si zkrátka každý.   (skr, zum)

Jak se správně líčit? Vizážistka radila, jak na oči i na tvářenku
Nejen dosažené vzdělání, praxe, ale i vzhled jsou zárukou úspěchu. Ženy ho můžou dosáhnout správným líčením. Jak na něj? I to se zájemkyně na Týdnu vzdělávání dospělých dozvěděly. Na odpolední setkání s vizážistkou a kosmetičkou Petrou Zitovou dorazilo kolem dvacítky žen od náctiletých slečen až po seniorky.
„Víte, jaké jsou základní chyby v péči o pleť?" začala své vyprávění plné praktických rad kosmetička. Prý pravidelné odličování a to nejen večer, ale i ráno. „Celou noc se pokožka čistí, potí se, práší se na vás – proto je důležité správně ji ráno vyčistit."
Kromě péče o čištění došlo samozřejmě i na očekávané líčení. Petra Zitová ho přihlížejícím předvedla na mladé modelce. Začala výběrem správného odstínu make-upu, vysvětlila, jak by se měla používat tvářenka. „Ženy ji často opomíjejí, pro líčení je ale naprostým základem. Bledulky by měly volit světlé odstíny, tmavovlásky si můžou dovolit intenzivnější barvy," odpovídala na otázku z publika, jaký odstín si vybrat.
Došlo samozřejmě i na obočí. „To je úplně nejdůležitější pro výraz celé tváře," vysvětlovala vizážistka, zatímco líčila. Nakonec došlo i na samotné oči. „Většinou používám zelené nebo černé stíny," svěřila se na ukázce kurzu modelka. „Tak my dnes zkusíme něco úplně jiného, co se hodí pro běžné denní líčení," odvětila s úsměvem Petra Zitová a předvedla, jak se rychle a hlavně vkusně může nalíčit každá žena.   (skr)