Podle policie je na místě obezřetnost. Blízký lesopark totiž podobné chování přitahuje.

Vysoký muž v tmavém oděvu

„Poslední hlášení máme z konce minulého měsíce. Žena oznámila po příchodu domů na naši linku, že ji pronásledoval vysoký muž v tmavém oblečení. Policisté okamžitě vyrazili na místo,“ prozradil tiskový mluvčí policie Jan Čížkovský.

Policisté už nikoho neobjevili. Někteří obyvatelé lokality Pod Strání však poukazují na to, že právě v okolí lesoparku dochází k podobným incidentům častěji.

Sociální sítě nejsou řešením

Má jít především o exhibicionisty, kteří se obnažují před ženami, ale i dívkami.

„Pokud někdo takové chování uvidí, a nemusí se týkat přímo jeho, ať hned volá na linku 158. Především mladší lidé a děti si v takových situacích neumí poradit, tak je třeba, aby se ozvali dospělí,“ pokračoval Čížkovský s tím, že policie na místo vyrazí okamžitě.

Lidé by podle něj měli situaci řešit hned a ne až na sociálních sítích.

„Radši přijedeme zbytečně než jednou pozdě,“ dodal mluvčí.

Účinná obrana před exhibicionistou je podle psychologa Jana Laška zakřičet a zahulákat, klidně i za použití expresivnějších výrazů.

I když muži, kteří se obnažují na veřejnosti před cizími ženami, jsou podle odborníků většinou neškodní, důležité je co nejrychleji z místa utéci.

Rada odborníka: Křičet a mizet
Podle psychologa Jana Laška jsou muži, kteří se obnažují na veřejnosti před cizími ženami povětšinou neškodní. „Většinou se nejedná o sexuální násilníky, ti se obnažují až v momentě, kdy zaútočí. Tyto muže vzrušuje úlek. Doma se uspokojují díky sexuálním fantaziím, které v nich udivené tváře žen vyvolávají,“ uvedl. Účinná obrana před exhibicionistou je podle Jana Laška zakřičet a zahulákat, klidně za použití expresivnějších výrazů. Ty totiž exhibicionistu odradí. „Hlavně ať se ženy nesnaží, ho jakkoli „vychovávat“ nebo mu vyhrožovat policií. Důležité je rychle odejít, prostě okamžitě mizet,“ dodal psycholog, podle kterého se exhibicionisté obnažují výhradně před ženami, před dětmi výjimečně.