Navzdory dřívějším proklamacím hnutí ANO však nakonec návrh na odvolání Zdeňka Finka nikdo ze zastupitelů nepodal. „Je to vaše odpovědnost a vaše svědomí. A svědomí celé koalice,“ odůvodnil to Petr Koleta (ANO).
K výzvě, aby Fink své další působení ve vedení kraje důkladně zvážil, se přidal i bývalý hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Připomněl při té příležitosti jiné případy, ve kterých lidé kvůli pochybení při očkování rezignovali. „Odstoupil ředitel Státního zdravotního ústavu, po výzvě hejtmana Kuby rezignoval ředitel nemocnice v Českém Krumlově a ministr zdravotnictví Blatný odvolal svou náměstkyni Alenu Šteflovou,“ upozornil Štěpán.

Zdeněk Fink se zastupitelům i veřejnosti za svoje jednání znovu omluvil. Rezignovat ale odmítl. „Veřejně jsem se omluvil, chtěl bych se ještě jednou omluvit i vám všem, protože si uvědomuji, že to nevrhá dobré světlo na celé zastupitelstvo,“ řekl včera Fink.

Jako chybu označili jeho jednání i jeho koaliční partneři. Kritikou nešetřil hejtman Martin Červíček (ODS) ani náměstek Arnošt Štěpánek (Piráti). Oba za své strany ale prohlásili, že si s Finkem problém vyříkali a vzhledem k jeho omluvě nevidí důvod pro jeho odvolání.

Krajský radní a zároveň bývalý hradecký primátor kvůli své kauze čelí od minulého týdne trestnímu oznámení. To na Finka, bývalého ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriána, bývalého šéfa Státního zdravotního ústavu Pavla Březovského a ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka podal spolek Moravský ombudsman.

Florián s Březovským kvůli svému pochybení ve funkcích skončili, Kabátka naopak rada VZP ve funkci podržela. Zastupitelka za ANO Monika Štayrová chtěla od hejtmana slyšet, jak na to kraj zareaguje. „My nijak. Trestní oznámení prověřují orgány činné v trestním řízení,“ odpověděl jí Červíček.

Na tom, že je předbíhání ve frontách na očkování problém, se shodli všichni diskutující zastupitelé. Poslanec Jan Birke (ČSSD) dokonce naznačil, že i v Královéhradeckém kraj je tento nešvar rozšířený mnohem více, než se veřejně ví. Konkrétnější ale být nechtěl. „Garantuju vám, že bylo přednostně naočkováno víc lidí a teď se jenom děsí, aby to nevyplulo na povrch. Možná se ještě budeme divit, kdo známý dostal u nás v kraji vakcínu. Vím, že ve frontách stály VIP osobnosti a neměly na to nárok,“ řekl Birke.