Stále je však řada obyvatel, která o plánu jaroměřských radní netuší.

Věznice by se podle starosty města Jiřího Klepsy měla postupně rozrůstat jako stavebnice. V prvních dvou etapách budou obsazeny čtvercové vojenské objekty za josefovským kostelem a bývalá nemocnice. Soukromý investor má ale rozplánovaných celkem šest etap. Radní vidí ve věznici šanci pro Josefov. Objekty jsou neobydlené a využívané pouze jako sklady. „Pro obyvatelstvo to znamená pracovní příležitost a příliv služeb do města,“ říká starosta.

Ve věznici by nalezlo svůj nedobrovolný domov zhruba čtyři tisíce odsouzenců ve čtyřech kategoriích, které vyžadují různý stupeň ostrahy.

Společnost sice zaručuje stoprocentní bezpečnost, přesto mají obyvatelé strach. K objektům věznice a jejich oknům by měl být volný přístup. Stavba zdí nebo plotů, popřípadě uzavření některých ulic Josefova totiž nepřichází v úvahu, kvůli historické hodnotě pevnostního města.

Památkáři využití vojenských objektů vítají. Budovy chátrají a město na rekonstrukci nemá peníze. „Koneckonců budovy budou využity pro podobný účel, ke kterému byly vybudovány,“ říká Jan Čiháček, ředitel Národního památkového ústavu v Josefově.

Zda se obyvatelé dozví další informace ohledně záměru města zatím není jasné. Radní si nejspíše budou držet celou věc pod pokličkou.