„Rozpočet města je omezený a Hradec má navíc určitou omezenou stavební kapacitu. Už dnes máme problémy sehnat firmu, která by nám za několik set tisíc korun opravila sociální zařízení. Je jich na trhu málo. Ony to dobře vědí, a proto stoupají také ceny,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Největším „průšvihem“ ve školských zařízeních v Hradci Králové jsou podle Soukupa okna. „Některá jsou opravdu v dezolátním stavu. Město žádalo o peníze z norských fondů na výměnu oken deseti mateřských škol, ale neuspěli jsme. Teď čekáme na výzvu z fondů Evropské unie na zateplení škol. Chceme, aby naše školy nevypadaly jako krematoria, ale jako zařízení pro děti. Z fondů můžeme získat až 200 milionů korun,“ sdělil náměstek.

Mezi největší letošní úpravy patří kompletní rekonstrukce objektu v Plotištích za více než pět milionů, který v minulosti využíval první stupeň tamní základní školy.

„Sestěhováním školy do budovy jih se uvolnily prostory pro školku. Hygienické podmínky ale nevyhovují provozu zařízení pro malé děti. V Plotištích je hodně dětí, takže jsme se také rozhodli navýšit počet míst,“ řekl Soukup.

Ze stávající jídelny by tak měla vzniknout nová třída. Zapotřebí je také zrekonstruovat sociální zařízení a vybudovat další šatnu. „Tyto opravy a rozšíření rozhodně vítáme. Každý rok jsme měli velké množství žádostí, které jsme museli zamítnout. Míst bylo málo. Teď bychom mohli přijmout dalších zhruba 25 dětí,“ uvedla vedoucí školky Ludmila Hamáková. Zápis se uskuteční 25. srpna.

S navyšováním kapacity o desítky míst v mateřských školách hodlá radnice pokračovat i v dalších čtvrtích. „Znovu musím dementovat, že v Hradci není kam umístit dítě. Před zápisem máme padesát volných míst ve školkách,“ tvrdí náměstek.

Další tři miliony korun bude město stát zateplení chodby v mateřské škole v ulici Milady Horákové. Téměř 2,7 milionu radnice vydá za generální opravu sociálního zařízení v Mateřské škole Věkoše.

Na podzim by se děti z Mateřské školy Pohádka v Mandysově ulici měly dočkat nového hřiště za 2,5 milionu korun. „Vybudování hřišť je stále dražší. Zatímco před šesti lety nám stačilo zhruba sedm a půl milionu korun, dnes je cena téměř dvojnásobná,“ říká Martin Soukup.

Vedení města připouští, že některé investiční akce nebudou do konce prázdnin hotové. Kvalitu výuky by to však nemělo ovlivnit. (sir)