Posledních devíti funkčních podzemních úkrytů pod městskými objekty se hodlá zbavit hradecká radnice. Souhlas s vyřazením z evidence včera vydali hradečtí radní.

„Důvod je jednoduchý. Vloni vyšla nová koncepce ochrany obyvatelstva ministerstva vnitra, která předpokládá, že stát už nebude do těchto objektů investovat.

Dalším důvodem je, že pět z devíti úkrytů je v domech na Gočárově třídě, které chce město prodat,“ uvedl vedoucí odboru obrany a krizového řízení radnice Josef Potoček.

Další čtyři „bunkry“ jsou pod vybranými základními školami. Radnice z nich nyní chce vytvořit takzvané nebytové prostory.

„Využití může být různé. Mohou z nich být sklady, sklepy, kolárny či prádelny. Zatím v nich máme spoustu materiálu od lamp, přes lehátka po nářadí. Část zřejmě nabídneme neziskovým organizacím,“ řekl Potoček.

O vyřazení úkrytů z evidence rozhodují hasiči. Od roku 2005 jich v kraji „odepsali“ dvaašedesát.

„V Hradci Králové bylo před několika lety pětaosmdesát úkrytů s kapacitou zhruba 11 200 lidí. Dnes funguje devět městských a dalších třiadvacet si drží firmy. Pokud o vyřazení požádá majitel objektu, pak mu vyhovíme,“ řekl vedoucí oddělení ochrany obyvatelstva hradeckých hasičů Petr Zeman.
V případě válečné hrozby by generální ředitelství hasičů vydalo pokyn k vytvoření improvizovaných úkrytů.

„Je to vysoce nepravděpodobné. Ale kdyby k něčemu došlo, tak by se vyzvali lidé, aby ve sklepeních domů a třeba i v továrnách vyztužili okna a podobně,“ dodal Josef Potoček z magistrátu.