Obce i města mohou zvýšit nebo snížit  poplatky za odvoz odpadu. Jak to tedy bude vypadat v příštím roce? Někde je již rozhodnuto, v některých případech se ještě na poslední slovo zastupitelů čeká.

Jasno mají například v Hradci Králové, ceny se příští rok zvyšovat nebudou. Potvrdila to mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. Nejlépe na tom jsou zřejmě v Lodíně, vzhledem ke zdejší skládce se zastupitelé dohodli a od letošního roku je odvoz odpadu zadarmo. To bude platit také v příštím roce. Uvedl to starosta Lodína Jaromír Pelánek.

Citlivá otázka

„Jedná se o velice citlivou otázku. Lidé mají hluboko do kapsy a většině z nich by se nelíbilo, kdyby se dál poplatky za odpad zvyšovaly. Zřejmě by se bouřili," shodli se starostové.

Jenže náklady spojené s odvozem odpadu poplatky od lidí nepokryjí. Proto ještě radnice tyto služby ze svého dotují.

Například v Hradci, kde se ceny zvyšovat nebudou, se za odvoz odpadu platí pětistovka za osobu, za děti do čtrnácti let se sazba snižuje na 250 korun. Stejně platí i senioři, kteří dosáhli sedmdesáti let, či chalupáři, kteří mají v krajské metropoli trvalé bydliště.

V Nechanicích či Skřivanech zatím není nic rozhodnuto, čeká se na jednání zastupitelstva.

„Ani když se zvyšovala daň z přidané hodnoty, jsme s cenami za odvoz odpadu nešli výš. Takže si myslím, že ceny budou stejné i pro příští rok. Ale nechci předbíhat čas, rozhodnutí by mělo padnout na zastupitelstvu začátkem listopadu," uvedl starosta Skřivan Vladimír Futera. Dosud v obci za odpady platí 450 korun. I oni musejí náklady na odvoz dotovat z obecního rozpočtu.

Totéž se opakuje v Nechanicích. „Úvodem prosince budou členové zastupitelstva rozhodovat o tom, zda se ceny pro příští rok změní. Budou hlasovat o tom, kdo dostane výjimku nebo bude od poplatků osvobozen," vysvětloval starosta Nechanic Jiří Pechar. Zatím ve městě dospělí ročně za odvoz odpadu zaplatí pět set korun, za děti do deseti let pak rodiče dají čtyři sta korun.