„Právě probíhá výběrové zařízení na firmu, která kompostéry dodá. Ty radnice občanům města půjčí. Akce se nebude ale týkat jen samotného Bydžova, ale i všech místních částí. Každý plastový kompostér  bude mít objem osm set litrů," uvedl  vedoucí odboru investic bydžovské radnice Bohuslav Zachař.

První nádoby již od září nebo října

Jak z oddělení životního prostředí komentovali, již nyní se jim hlásí první zájemci.

„Kompostéry na svých zahrádkách  mnozí obyvatelé  již využívají v podobě různých ohrádek ze dřeva. My jen nastavíme nová pravidla a zájemcům půjčíme plastové kompostéry. Například musí jít o občany Bydžova nebo jeho dalších místních částí, kteří se zavážou, že je budou využívat v místě bydliště, nikam je neodvezou. A samozřejmě bude sloužit ke kompostování běžného biologicky rozložitelného odpadu ze zahrad a domácností," vysvětlovala některá  z pravidel Milena Žáková z oddělení životního prostředí novobydžovského městského úřadu.

Jak dodala, vybírat budou z těch zájemců, kteří nemají u města žádné dluhy a platí za odvoz odpadů.

„Nemělo by to trvat nijak dlouho. První kompostéry bychom mohli lidem předávat již letos v září nebo říjnu. Protože jde ale o značné množství nádob, je možné, že je budou domácnosti dostávat i v pozdějších termínech," doplnila Milena Žáková.

Nic nenechají náhodě, bude také beseda

Neobává se, že by nebyl o kompostéry zájem. Již nyní se na jejich odbor obracejí lidé s prvními dotazy, jak lze nádoby získat.

„Když nepůjde biologický odpad ze zahrad a domů do popelnic, určitě ušetříme na nákladech za jejich svoz. Navíc připravujeme propagaci, jak kompostéry využívat, kde musí být. Bude také setkání s obyvateli, kterým přiblížíme všechna pravidla, jak s nádobami nakládat," řekla Milena Žáková.