„Důvodem je, že jsme některé investice, podobně jako v minulých letech, nedokončili nebo vůbec nestačili zahájit. Řadu faktur za různé stavby budeme místo loňského roku hradit až letos,“ vysvětlil náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Oproti předpokladům radnice nestačila vloni dokončit například rekonstrukci Malého náměstí, méně utratila za výkupy pozemků, opravy komunikací či za vybudování infrastruktury pro stavbu bytů.

Příjmy města se vloni vyšplhaly na 1,83 miliardy korun. Byly o 55 milionů vyšší, než radnice předpokládala. Výdaje dosáhly 1,77 miliardy korun. Město tak proti původnímu plánu vyčerpalo 80 procent prostředků.

Významné sumy město vydalo například za opravu divadelního studia Beseda, rekonstrukci fontány na Ulrichově náměstí, infrastrukturu pro vybudování domů v lokalitě Podzámčí, opravu Roudničské ulice a na nákup startovacích bytů.

Ke konci loňského roku měl Hradec Králové na účtech a úložkách 926 milionů korun. Výše úvěrů města na konci roku činila 190 milionů korun.
Letos radnice počítá s příjmy 2,05 miliardy a výdaji 2,68 miliardy se schodkem 630 milionů. Deficit chce pokrýt úsporami.