Onkologických nemocí přibýváPředseda hradecké Ligy proti rakovině docent Václav Svoboda řekl, že se snaží hlavně zlepšit život onkologických pacientů.
„Poskytujeme jim také rekondiční pobyty, a hlavně optimismus a naději,“ říká. Květinového dne Ligy proti rakovině se včera v Hradci zúčastnilo 143 dvojic studentů, nejvíce, 89, z biskupského gymnázia . „Do akce se zapojili i další, třeba skauti,“ dodal Svoboda. Loni bylo v Hradci Králové při Květinovém dni vybráno více než 200 tisíc korun.

Zástupce přednosty onkologické kliniky profesor Stanislav Filip nám řekl, že celosvětově onkologických onemocnění přibývá. „Týká se to i naší republiky. Zvyšuje se například počet nádorů prsu žen, gynekologických nádorů, ale také tlustého střeva, prostaty či žaludku. Tento problém začíná být aktuální a dochází k jeho vzestupu. Například u karcinomu prsu to je osmdesát nových případů za rok na 100 tisíc obyvatel. Za posledních dvacet let se toto onemocnění u nás zdvojnásobilo. Naše republika tak patří do první desítky zemí Evropy, kde je tento výskyt tak vysoký,“ vysvětluje. Připomíná, že tato zhoubná nemoc postihuje také více mladých lidí. „Je tomu tak třeba u karcinomu žaludku. Příčinou nárustu onkologických nemocí je i velká migrace obyvatel, značnou roli hraje životní prostředí,“ říká.

Onkologická klinika fakultní nemocnice loni ambulantně ošetřila 7505 pacientů, hospitalizováno jich bylo 850.
Podle profesora Filipa však léčba nádorových onemocnění zaznamenává velký pokrok. „Jsou onkologické nemoci, které dokážeme vyléčit z osmdesáti procent. Šance na úspěch v boji s rakovinou se zvyšují s dalším rozvojem terapie a nových léčiv,“ dodává.