U příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel 2010 se totiž veřejnosti otevřel Panský dvůr. Památkáři, kteří připravují projekt na opravu celého areálu, tak zájemcům umožnili, aby si alespoň některé jeho části prohlédli.

Panský dvůr se sice už může pochlubit novou střechou, ale stále je velice zchátralou památkou, kde si návštěvníci museli při prohlídce dávat pozor, aby nepřišli k úhoně, a dodržovali pokyny průvodce.

Prohlédnout stavení si sem v sobotu přišli i pamětníci. Někteří z nich dokonce připojili osobní vzpomínku na dobu, kdy sami obývali některé z budov. Zavzpomínali i na požár skladu ovoce a ovčína, o kterém se spekulovalo, že byl pojistným podvodem.

Celkový odhad nákladů na opravy objektů v Ratibořicích památkáři vyčíslili na zhruba 250 milionů korun, zahájení oprav závisí na získání peněz.

Historie Panského dvora se začíná odvíjet zhruba od roku 1811, kdy byl tento dvůr vystavěn jako náhrada za starší hospodářský dvůr, který stál na místě dnešního zámeckého parku. Starý dvůr musel ustoupit přání vévodkyně Zaháňské, která si přála založit anglický park. Od té doby sloužil Panský dvůr klasickým hospodářským účelům a to až do přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století.

Po roce 1945 došlo ke konfiskaci majetku rodiny Schaumburg-Lippe a areál se stal součást státních statků, později, v sedmdesátých letech spadal pod JZD. V té době Panský dvůr začíná sloužit převážně ke skladových účelům a už v tenkrát dochází k určité devastaci jeho objektů. Smrtelná rána jim je pak zasazena nešťastnou privatizací.

Celkový odhad nákladů na opravy objektů v Ratibořicích památkáři vyčíslili na zhruba 250 milionů korun, zahájení oprav závisí na získání peněz. Cílem obnovy je oživení všech objektů v Babiččině údolí.

Například v areálu Panského dvora by mohl vzniknout takzvaný okrasný statek, který by návštěvníkům přiblížil hospodaření na venkově na přelomu 19. a 20. století. Památkově chráněný Panský dvůr a další nemovitosti vlastnila původně společnost Podzámčí, která skončila v likvidaci, poté budovy koupil za téměř 15 milionů stát. Zahájení oprav komplikoval spor, kterým se potomci šlechtického rodu Schaumburg-Lippe domáhali vydání staveb a pozemků. Jejich dovolání však odmítl Nejvyšší soud. ⋌(čtk, řez)