Cílem zásahu, který se protáhl až do pátečního rána, byly informace související s miliardovou přestavbou náchodské nemocnice. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu se v obou institucích zaměřili na e-mailovou korespondenci a další dokumenty. Kanceláře některých radních a vedoucích odborů byly zapečetěny.

Situaci komplikují zabavené dokumenty

Policejní zásah zkomplikoval situaci kolem připravované modernizace Oblastní nemocnice Náchod. Tendr na její přestavbu už byl dvakrát zrušen, ale právě včera měly být konečně otevřeny obálky s nabídkami firem, které  mají o zakázku zájem. Otvírání se však nekonalo, protože ve čtvrtek v době zásahu kraj termín zrušil.

„Rozhodli jsme se to odsunout na 14. října, ale nemusí to být konečný termín, protože v pondělí o tom bude jednat rada," sdělila mluvčí kraje Martina Götzová.

Radní pro investice Josef Dvořák včera Deníku řekl, že se termín mohl posunout  až za „horizont působení současného vedení kraje".

Situaci kolem náchodské nemocnice navíc stěžuje i fakt, že v zabavených dokumentech a nosičích byly důležité informace k tendru. „Nemohu sáhnout po šanonu a najít, co potřebuju," posteskl si radní Dvořák. Policejní vyšetřování prý respektuje a nedělá z toho drama. „Ale vůči Náchoďákům, kteří čekají na opravu nemocnice, mě to mrzí," řekl.

Policie odešla o půl páté

„Policisté prováděli prohlídku kanceláří až do ranních hodin, budovu úřadu opustili přibližně ve 4.30 hodin," informovala mluvčí kraje Martina Götzová.

Vedení kraje u prohlídky v noci už nebylo, v budově s policisty zůstal zástupce ředitelky krajského úřadu.

Vedle toho policisté zasahovali i v sídle společností Metrostav a JIKA, která vypracovala projektovou dokumentaci k přestavbě  nemocnice Náchod. Prohledali také dům hejtmana Lubomíra France v Hradci Králové.

Podle hejtmana policie případ vyšetřuje jako zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, vše ve stadiu pokusu. „Nikdo ze zaměstnanců krajského úřadu ani z vedení kraje nebyl zadržen a nikomu nebylo sděleno žádné obvinění," doplnila mluvčí.

Vyšetřování potrvá několik měsíců

V pátek už byly všechny kanceláře přístupné, žádná nebyla zapečetěná. Úřad tak pracuje bez omezení. Podle mluvčí policie zajistila během prohlídky asi patnáct počítačů, asi desítku flash disků, mobilní telefony, disky CD a DVD a další písemné dokumenty, které se týkají modernizace náchodské nemocnice.

Krajský státní zástupce Pavel Hochmann řekl, že policisté nyní budou vyhodnocovat shromážděné materiály. „Potrvá to tak v řádu měsíců," upřesnil.

Koho může zásah ve volbách poškodit?
Načasování zásahu, který se uskutečnil dva týdny před krajskými volbami, vzbuzuje řadu spekulací o tom, nakolik může ČSSD v nadcházejícím klání poškodit. Hejtman Lubomír Franc svůj post obhajovat nebude, protože se chce soustředit na práci v Senátu. Radní pro investice Josef Dvořák však na kandidátce sociální demokracie zastává druhé místo a netají se tím, že je zásahem i jeho načasováním rozladěn. „V takové náhody se jen těžko věří," prohlásil.
Dalším člověkem, kterého by celá kauza mohla poškodit, je krajská radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková, která však figuruje na kandidátní listině až pod číslem šestnáct.
Předsednictvo krajské ČSSD zásah policie krátce před krajskými volbami zarazil: „Prohlídku Policie ČR na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje na základně podnětu z dubna 2015, tedy téměř rok a půl poté, považujeme 14 dnů před volbami přinejmenším za podivnou." Podle lídra kandidátky ČSSD Jiřího Štěpána však ve volbách nakonec rozhodne program ČSSD, její cíle a složení kandidátky.