„Slyšela jsem, že ve sběrných dvorech se dají za pár korun pořídit levné věci, tak sem určitě zajdu,“ okukuje výlohu v Kotěrově ulici za muzeem Blanka Pavlová. Re-use bazar nabízí věci, které přinesli lidé do sběrných dvorů, ale ještě mohou posloužit. „Je to taková oáza dobra, takový dobrý obchod. Myslím si, že v současné době bychom měli zažívat i pozitivní momenty. Ty věci, které sem budou nosit naši spoluobčané, mohou ještě udělat radost,“ vysvětluje mezi policemi nápad náměstek primátorky Lukáš Řádek.

Realizace trvala osm měsíců a magistrát využil městské prostory. „V centru je to zejména kvůli dostupnosti pro lidi, kteří se pohybují po městě na kole, pěšky nebo městskou hromadnou dopravou. Právě, aby se sem pohodlně dostali,“ vysvětluje za magistrát mluvčí Kateřina Rohlíčková. Bazar bude otevřený v pondělí, středu a v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne.

Vizualizace nové školky Podzámčí II.
Na Moravském Předměstí v Hradci vyroste ekologická školka pro stovku dětí

Bazar je také jedinečný tím, že nabídne bílou elektroniku, kterou zkontroluje před prodejem technik. „Záleží, v jakém stavu spotřebič byl, kolik času mu musel třeba věnovat i ten opravář v rámci kontroly, revize,“ vysvětluje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb, které provozují sběrné dvory a právě tam se budou vhodné věci vybírat. „U těch drobnějších věcí, jako je například nádobí, budou ceny obdobné jako na sběrných dvorech. Tedy od nějakých 5 korun 10 korun třeba za nádobí. Když se bavíme o knihách, tak tam je jednotně stanovená sazba pět korun,“ láká do dvou místností Martin Hušek.

Časem sem přibydou třeba i ledničky, pračky nebo trouby. „Například u mikrovlnek, vysavačů se ceny bodu pohybovat v řádu nižších stokorun,“ dodává šéf Hradeckých služeb. Teď ale patří jedna místnost knihám, druhá je pak plná nádobí, peněženek, batůžků, ale i spacáků, kočárků nebo židlí. Už teď je tady ale třeba několik vysavačů, nebo právě mikrovlnek. Menší věci sem mohou lidé přímo nosit, ty větší je potřeba nadále odevzdávat ve sběrných dvorech.

Před vchod do sídla Lesů ČR rozmístili aktivisté pařezy a transparenty. Varují tak před nadměrným kácením starých lesů.
Zabíjíte staré lesy, vzkázala v Hradci organizace Greenpeace státnímu podniku

Hradečtí bazarníci se nového obchodu nebojí. „Konkurence je zdravá, zajdu se tam podívat,“ řekl Deníku jeden z nich, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Tady nějak asi neohýbáme svobodné podnikání. Zajišťujeme jakousi službu pro občany. Je to principiálně v gesci Hradeckých služeb neboli jedná se o spíše nakládání s odpady, kdy se snažíme věcem, které by byly jinak vyhozeny, dát druhou šanci,“ vysvětluje Lukáš Řádek.

Bazar v samotném centru města navazuje na projekt re-use pointů, které obdobné zboží nabízí v kontejnerech na sběrných dvorech už třetím rokem. „Loni jsme v nich utržili na 300 tisíc korun, a když si uvědomíte, že prodáváme často za pět, nebo deset korun, tak to jsou tisíce zachráněných věcí,“ vysvětluje ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Utržené peníze z re-use pointů i nově otevíraného bazárku pak jdou na městskou zeleň.